Тресавищната политическа класа и техни изпълнители в администрацията недолюбва идеята за съвременни методи за гласуване, гарантиращи повече възможност за изразяване на избирателното право и пресичане на някои нарушения, още откакто те бяха включени в Изборния кодекс. Това каза в предаването "Преди всички" по "Хоризонт" Стефан Манов, член на Обществения съвет на ЦИК. Той обори критиките срещу електронното и машинното гласуване, като припомни френската поговорка, че който иска да убие куче, казва, че то е бясно, за да оправдае деянието си.
От самото начало дриблираше топката, протакаше, за да може да докара нещата да не се случат. Виждаме едно пълно отсъствие на политическа воля, на административен капацитет и престъпно мотаене и неизпълнение на разпоредби на действащи български закони - Изборен кодекс, а и не само.
Става въпрос за един цялостен проблем на работа на българската администрация, който се проявява на всички нива, то е не само за електронното дистанционно гласуване - как да обясним защо нещо не може да се случи, а не как да направим то да се случи.
Той припомни, че решението за въвеждане на електронно гласуване е от 3 години, но все още няма проведени местни избори с машини:
Не може ли да се вземат различни машини, да се тестват, да се изпитват и да се вземе след това политическо решение за цялата държава къде и какви машини трябва да бъдат закупени. Не се върши работа! Отлага се и се чака парламентът в последния момент да каже: "Ами да, ето, остава един месец до евроизборите 2019! Принудени сме да го отменим, защото нямаме готовност". Ами как ще има готовност, след като Кодексът е приет 2014-а и вече три години нищо не се работи, имам предвид конкретно. Отчита се дейност, отбива се номер, но не се работи.