Въпреки увеличението на минималната работна заплата, България остава страната с най-ниска минималната заплата от целия ЕС. Другото, което е притеснително, е повишаването на цената на електроенергията. Това коментира в предаването "Преди всички" Димитър Манолов - президент на КТ "Подкрепа":
Започна да ни притеснява от края на миналата година - рязкото увеличение на цените на електроенергията, които се търгуват на енергийната борса. Говорим за увеличение от порядъка на 20, 30, 40 процента и ако тази тенденция се задълбочи, нещата могат да станат не страшни, а не ми се иска да говоря какво може да стане, и всички тези увеличения на доходите да ни се сторят нищо в този целия процес. А това с увеличението на водата, много прилича на това с увеличението на минималната работна заплата. КЕВР няколко години наред стиска водоснабдителните предприятия за шиите и тогава, когато преди години спокойно можеше се мине с по 1% увеличение, сега трябва да се стигне между 3 и 18%, защото тези предприятия трябва от нещо да живеят. Така че и там нещата не са толкова лесни, колкото изглеждат.
Димитър Манолов съобщи, че е призован на дело, заведено от работодателските организации в Комисията по дискриминация. Поводът е миналогодишното искане на бизнеса да отпадне добавката за т. нар. клас прослужено време, срещу което се обявиха синдикатите от КТ "Подкрепа" и КНСБ:
Вчера получих призовка от Комисията по дискриминация, които са ме поканили на 23-и януари да се явя на дело, заведено от работодателските организации в Комисията по този въпрос. Така че и това продължава.
В началото на тази година се променят и условията за пенсиониране. Вноската за пенсия, която се удържа от работещите, става 19.8% от осигурителния доход. В сила влизат и планираните увеличения на възрастта и стажа за пенсия – при жените 35 години и 6 месеца стаж и възраст 61 години и два месеца, при мъжете стажът е 38 години и 6 месеца и възраст 64 години и един месец.
Един от приоритетите тази година е да поработим заедно с партньорите и правителството по механизма за изплащане на пенсии по ДЗПО (Допълнителното задължително пенсионно осигуряване - бел.ред.), защото на времето, когато се писа Законът, някой много бързаше да мислят само за това как се вземат парите на хората, а как ще им се връщат, никой не се беше потрудил да каже, каза Манолов.
От звуковите файл можете да чуете цялото интервю на Диана Дончева с Димитър Манолов.