Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бойко Ноев: НСО трябва да се трансформира в национална антитерористична служба

Според бившия военен министър сегашното "трошене на пари" от НСО е престъпно

Бойко Ноев
Снимка: БНР
НСО е една симбиоза между ненаситния апетит на политическата класа и желанието на всяка една служба да функционира на сянка и да има власт и влияние. НСО поради тази симбиоза се използва и за политически поръчки. Този коментар направи в предаването "Нещо повече" бившият военен министър и експерт в сектор "Сигурност" Бойко Ноев, неотдавна нарекъл в своя публикация НСО уродливо явление. 

За разлика от другите служби, ние не знаем какво се случва в НСО и това е един от проблемите в службата, посочи той и допълни, че когато една служба е извън контрол, каквото и да се направи с нейното ръководство, тя си остава уязвима: 

Безконтролността на службата е най-големият недостатък, най-големият проблем на НСО. Тези аргументи ние развивахме преди две години, когато се приемаше закона – никой не чу тези аргументи. И сега започват да лъсват проблеми. Не е проблемът в началника на службата, проблемът е в самото съществуване на такава служба, която, освен всичко друго, е остатък от тоталитарните времена.

Сега, когато оставката на генерал Антонов е факт, както често се случва у нас, много е вероятно цялото внимание да се струпа върху него - да бъде омаскарен. Аз, между другото, не вярвам на прокуратурата по принцип. Така, че изобщо не очаквам какво тя ще установи в НСО и вместо да погледнем системните проблеми, отново парата ще отиде в свирката: какво е направил Антонов. За мен няма никакво значение кой е началник на НСО, ако продължава съществуването на службата в този й вид.

Службата, която пази нас - обществото, народа, от тероризма - т.нар. Специален отряд за борба с тероризма, той е десет пъти по-малоброен от НСО. 10 пъти по-малоброен! Неговият бюджет е повече от 10 пъти по-малък, 15 пъти вероятно по-малък от този на НСО. А НСО е една служба, която е призвана да охранява по същество трима души: държавния глава, министър-председателя и донякъде председателя на Народното събрание. Така че да съществува една служба - повече от 1 000 души с 40 милиона бюджет за двама или трима души, е абсолютно престъпление спрямо интереса на обществото. Особено в тези дни, когато леем сълзи, че няма пари за армията, за полицията, за охранителите в затворите – да съществува такъв харч…

Настоящото положение на НСО Ноев определи като пилеене на ценен ресурс:

Това са млади хора, повечето от тях, повечето хора там са офицери. Това са качествени хора. Това е талант, който се попилява. Те служат като портиери в парламента,  в правителството, в президентството. Това са готвачи, сервитьори, шофьори, всякакви помагачи, обслужвачи. Не може това да се губи по този начин. Няма държава в света, която така да пилее ресурса си. /.../ 

Това не може да се разпростира върху цялото Народно събрание, Конституционен съд... Кой заплашва Конституционния съд? При цялото ми уважение към кмета Фандъкова - и тя се вози на кола от НСО. Всички министри се возят на коли от НСО. Те си имат паркове всяко министерство. Ами главният прокурор се вози и той се пази от НСО. Нали съдебната власт има съдебна охрана? Това разхвърляне на обществен ресурс е направо престъпно. 

Холандският министър-председател си ходи с велосипед. Точка по въпроса. И аз питам нашите държавници, с какво толкова е застрашен техният живот и какво от световните дела зависи от тях - повече от холандския министър-председател и Борис Джонсън, та ги охранява армия от охранители?! На това трябва да се сложи край. 

За политиците ни това е видим престиж, продължи анализа си Бойко Ноев: 

И аз им се чудя на тези наши управляващи в момента, които много добре знаят какво е отношението на хората към подобни явления, към подобно трошене не пари. Най-бедната държава в Европа! Нашите управляващи и политици се ползват с такъв лукс, какъвто нямат шейховете в арабските, в петролните шейхства. И сега чужденците, които идват за Председателството - ние си мислим, че правим добро впечатление като показваме колко е лъскаво, коли и т.н. Няма такова нещо! Преди нас е имало и други председатели. В Брюксел всеки ден има президенти, министри и какво ли не още. Брюксел не го затварят. В Брюксел няма НСО.

Единственото решение за мен е радикално тази служба да се превърне в национална антитерористична служба и да се занимава с антитероризъм, а не с носене на куфари и развозване на привилегии, обобщи Ноев.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна