Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Президентът на Косово иска окончателна сделка със Сърбия през 2018-а

Снимка: БГНЕС

Президентът на Косово Хашим Тачи се надява да сключи "историческо споразумение" със Сърбия през 2018-а, 10 години след като страната му прие декларация за независимост, която Белград все още не приема.

Няма да говоря с конкретни срокове, но мисля, че 2018-а е много важна, решаваща година. В противен случай проблемът ще се точи с десетилетия, заяви Тачи в интервю за АФП в Прищина.

На 17 февруари Косово ще отпразнува 10-ата годишнина от независимостта си. Тя е подкрепена от САЩ и повечето страни-членки на ЕС. Страната е призната от повече от 110 държави, но не и от Сърбия и от Русия.

Едностранната декларация беше приета 10 години след войната между сръбски войници и етническите албански бунтовници от Армията за освобождение на Косово, на която Тачи беше политически лидер.

На фона на годишнината обаче се очакват първите обвинения на подкрепения от ЕС Специален съд за военни престъпления, че членове на Армията за освобождение на Косово са заподозрени в извършване на военни престъпления по време на конфликта.

Има спекулации, че Тачи, които отрича каквито и да е нередности, може да е сред обвинените. Той заявява, че е готов да се яви пред Трибунала "във всеки един момент при всякакви обстоятелства":

Горд съм с ролята, която изиграх в Армията за освобождение на Косово, която беше за свобода и независимост на страната. Нямам какво да крия.

По време на войната в Косова загинаха 13 000 души, повечето от които етнически албанци. Тя приключи след бомбардировките на НАТО срещу Сърбия, като войските на Милошевич бяха принудени да се отдръпнат от южната провинция.

Няколко висши сръбски служители бяха осъдени за военни престъпления по време на конфликта от друг международен трибунал.

Новият съд, базиран в Хага, за свидетелска защита, но работещ по косовския закон, разследва изчезването на около 500 цивилни граждани, повечето от които етнически сърби.

При никакви обстоятелства няма да позволим нищо да попречи на партньорството на Косово със Западния свят, заявява Тачи пред Франс прес.

За президента има само една "визия" за бъдещето на Косово – членство в НАТО и ЕС.

Но тази интеграция зависи и от процеса на преговорите, при които ЕС е посредник за нормализиране на отношенията между Белград и Прищина. Те започнаха през 2011-а, но са в застой вече почти две години.

Повечето от 1,8-милионното население на Косово са етнически албанци.

Вярвам, че определено единственият път напред за Косово и Сърбия е диалогът. И се надявам, че 2018-а ще бъде годината на окончателното историческо споразумение между двете страни.

Въпреки че разговорите са в застой, Тачи вижда няколко други позитиви в доминираната от сърби северна част на Косово. От началото на диалога имаме косовска полиция на границата със Сърбия, митнически служители, свобода на движение, работещи съдилища на север, заяви той.

Понастоящем има сърби в парламента и в правителството, добави Тачи, като отбеляза ключовите местни и национални избори на север през 2013-а и 2017-а.

Той също изрази надежда, че бъдещата стратегия на ЕС за Косово и съседите ѝ ще бъде "оптимистична" и "конкретна":

ЕС закъсня с Косово и Западните Балкани. Но се надявам, че стратегията на председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер ще ни даде надежда, че ще бъде оптимистична, конкретна и ясна, каза косовският президент.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени