Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вашият глас

Бъдещият Източен парк обхваща и частни земи на жители в Горубляне

Ръководството на район "Младост" е ЗА обезщетения, каквито искат собствениците, столичният кмет обяснява, че бюджетът е за всичко, не за отчуждаване на земи

4
Жителите често разглеждат и обсъждат проектите върху картата
Снимка: Полина Начева, БНР
Върху землището на кв. Горубляне е планирано да се изгражда парк „Изток“. Проектът обхваща значителна неурегулирана досега територия. В бъдещия парк са предвидени различни „функционални активности“. Ще се намира в близост до гъсто населени жилищни квартали в административните граници на район „Младост“.
Снощи имаше обществено обсъждане, на което хората разгорещено дискутираха намерението на специалистите.

Жители на Горубляне настояват да бъдат обезщетени за собствените им земи, върху които ще бъде разположен бъдещият парк, установи репортерско проучване.

Не сме длъжни да даряваме имотите си – възразяват жители от квартала пред Радио София. Те предпочитат да бъздат обезщетени парично, а не с друга земя. – Показали сме карта и сме предложили паркът да бъде върху държавна и общинска земя… Признават ни правото на собственост, но нямаме право да ползваме земята си. Плащаме си данъците, както и такса смет.

По думите на зам.-кметът на „Младост“ Биляна Петрова районната администрация е изцяло на страната на жителите. Интересът е небивал.
По проекта за парка са
подадени над 1600 становища и възражения и те трябва да се обработят.

Тя е съгласна да бъде изграден парк, но не с цената на ощетяване на собствениците. Петрова смята, че ако зелените площи станат приоритет на управляващите, пари ще се намерят не само за изграждане и поддръжка, но и за финансово обезщетение на собственици.
Тук можете да прочетете подробен доклад с обобщената информация от всички постъпили становища в деловодството на район „Младост“

Нека кметът на район „Младост“ и нейният екип да си вършат добре работата, да подават своите предложения и да подготвят нужните документи. Да не се оправдават, очаквам предложения – подчерта кметът на София Йорданка Фандъкова. – Ако не искат да се строи, да дойдат и да обсъдим въпросите. Напоследък си говорим през медиите, а това не бива да става. Кметовете имат инициативата да внасят доклади в общинския съвет – добре обосновани и мотивирани. Едва след това можем да коментираме финансови възможности. „Дайте пари“ не е предложение. Бюджетът на общината е за всичко, практиката ни е да обезщетяваме с друг имот.

Чуйте различните гледни точки в репортерската разработка на Полина Начева.
Всеки петък в новото предаване "Вашият глас" реагираме и отразяваме слушателски сигнали за проблеми, а защо не и за похвали...

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна