Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Януш Бугайски: Отговорът за случая „Скрипал“ трябва да дойде от НАТО, защото ЕС се оказа слаб, уплашен от Русия

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Отговорът на покушението срещу руския шпионин Сергей Скрипал и дъщеря му в Солзбъри трябва да дойде от НАТО, защото Европейският съюз се показа слаб, разделен и уплашен от Русия, смята анализаторът Януш Бугайски от Центъра за анализ на европейската политика, базиран във Вашингтон.

„Евросъюзът е толкова зает с вътрешните си проблеми, че не иска още една криза и Москва знае много добре това. Мисля, че НАТО ще е този, който ще трябва да реагира. Как ще реагира трябва да бъде решено на срещата на върха през юли. Разходите за отбрана на много страни нарастват. Сега въпросът е за разполагане на войски и оборудване. Трябва да погледнем отново член 5-ти от Североатлантическия пакт. Защото сега сме подложени на атаки, които не са само с военен характер. Станахме свидетели на химическа атака, кибератака, информационна атака, енергийни атаки.“

На срещата на върха тази седмица европейските лидери изразиха солидарност с Великобритания по случая „Скрипал“, но не е ясно дали ще наложат нови санкции срещу Москва.

Според Бугайски оръжейната надпревара между САЩ и Русия е неизбежна, независимо дали анонсираната от Доналд Тръмп среща между него и Владимир Путин се състои.

„Тръмп сам каза наскоро, че никоя страна не бива да има по-големи ядрени и конвенционални възможности от Америка. Това означава, че Русия ще е втора, а Путин и компанията му в Кремъл няма да се примирят с това. Така че е неизбежно да се стигне до оръжейна надпревара, която ще е по-опасна за Русия, отколкото за Америка, защото знаете какво се случи последния път - Съветският съюз се срина. Мисля, че Путин поема голям риск, като се впуска в съревнование със Съединените щати, защото руската икономика не изглежда никак здрава.“

Ново разпадане на Русия може да бъде като това на Югославия през 90-те години на миналия век, само че в грандиозни мащаби. Затова НАТО трябва да укрепи държавите по руските граници, смята американският политолог.

„Може да има бежански вълни, преливане на конфликти през границите, може да бъдат застрашени и територии на НАТО. Мисля, че навлизаме в крайно непредвидими времена, защото колкото повече отслабва Русия - а тя ще отслабва под властта на Путин - толкова по-упорито ще се опитва да заблуди света. Колкото по-малко хляб имат народът, толкова повече представления в международен план ще създава Путин.“

Бугайски подчертава, че не натовците са тези, които тласкат руснаците към милитаризация.

„Не зависи от НАТО дали ще влиза в оръжейна надпревара. Алиансът защитава територията си от потенциална руска атака, от струпване на войски на места като Калининград, Беларус, на украинската граница. Не можем да си седим и да чакаме какво ще се случи. Най-добрият начин да избегнеш войната е да се подготвиш за война. Това трябва да направи НАТО според мен.“


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени