Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Писателят Христо Стоянов гостува в студиото на предаването „12+3“ по „Хоризонт", за да представи своята нова книга „Отворени писма до българия“. Не случайно в заглавието България е изписана с малка буква, казва творецът: „Тези, които живеят в нея, я превърнаха постепенно в нарицателно. И не само тези, които живеят във нея, но и тези, които излязоха…“
Писателят смята, че в страната са останали генетично силните, а по-слабите са я напуснали: „Останаха тези, които могат да променят страната. Могат да променят държавността. Държавата, явно, още не можем да я променим.“
Според Стоянов голяма част от съвременните медии „не четат“: „Те не знаят за какво става въпрос. И приемат един Стефан Цанев като даденост. Един Георги Господинов като даденост. Една Силвия Чолева като даденост. И позволяват да им бъде моделиран мозъка. Медията моделира всъщност мозъка на масата. И хората отиват и приемат на доверие тези неща.“
Творецът смята, че медиите имат „удобни на времето хора“, сред които той изброява имената на Георги Господинов, Йордан Евтимов, Пламен Дойнов и др.: „Те винаги са били удобни. Аз това поколение го наричам “ноемврийското“ поколение. Защото то наистина се появи с апломба на „априлското“ поколение. Дори „априлското“ поколение не отричаше толкова нещата преди тях, колкото тези „ноемврийци“, които са рапортували като комсомолски деятели в крайна сметка.“
Писателят е убеден, че е време в България историята да се превърне в наука, защото до момента според него тя е била литература: „И приемахме „История славянобългарска“ като чиста монета, като чиста история. А всъщност знаем, че това е един великолепен литературен текст. Защото там има много малко история. Там има повече възторг. Ние приемаме дори и Левски като образ от Вазов – 70% от това, което знаем за Левски всъщност е образ на Вазов.“
Стоянов се обяви против разрушаването на историческите паметници и мостове към миналото, което отнема от способността на обществото да се учи от него.
Още за историите и посланията, свързани с известни и по-малко известни лица, в новата книга на Христо Стоянов можете да чуете от звуковия файл.