Репортаж на Таня Иванова за предаването ''Хоризонт до обед''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Преди дни Европейският парламент одобри амбициозни цели за намаляване на отпадъците и тяхното преработване. Новият законодателен текст е част от политиката на ЕС за преминаване към кръгла икономика - система, при която стойността на продуктите, както и на материалите, и на ресурсите остава в икономиката възможно най-дълго време.
До 2025 година поне 55 на сто от битовите отпадъци от домакинствата и бизнеса трябва да бъдат рециклирани, гласи законодателния текст, одобрен от евродепутатите. Предложението също така предвижда до тогава текстилните продукти и опасните отпадъци от домакинствата да започнат да се събират разделно, а биоразградимите - да бъдат рециклирани като компост в домашни условия и хранителните да бъдат намалени наполовина. Към разпространение на тази антиконсуматорска философия ще се стреми и учреденото преди ден ново сдружение "Нулев отпадък - България".
"Идеята за него възникна именно с това, че хората нямат време за много неща - от това да сготвиш качествена храна до това да изхвърлиш боклука разделно, както и съответно да се отнасяш с грижа и отговорност с нещата около себе си", обясни 19-годишната Виктория, която е един от седемте члена на "Нулев отпадък".
Философията на нулевия отпадък се основава на 5 основни принципа, един от които е да откажем, уточни 28-годишната Блажка. "Става дума за неща, от които в повечето случаи нямаме нужда, като сламките. Следващият принцип е да минимизираме онези неща, които не можем да използваме отново и отново, а третият - да ги намалим. Рециклирането се явява четвърта стъпка, а последната, която може би е най-трудна, но не е невъзможна е да започнем да компостираме всичкия органичен отпадък от кухнята".
Първите инициативи на сдружението ще бъдат свързани с търсенето на съмишленици и образоването на младежите, а подробности за тях можете да чуете от звуковия файл.