Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Напрежението около ядрената програма на Иран не стихва. Какъв е резултатът от европейската обиколка на премиера на Израел Бенямин Нетаняху в търсене на подкрепа срещу Техеран и как се позиционират силите по този въпрос коментира в предаването "Събота 150" Боян Хаджиев, експерт по близкоизточни въпроси, преподавател в Университета по национално и световно стопанство.
Ядрената сделка с Иран не може да бъде разглеждана извън контекста на сирийския конфликт, а ЕС отново върви след събитията, посочи Хаджиев:
"През 2005-а година имаше подобно споразумение, в което обаче САЩ не искаше да се включи - между Иран и други велики сили, особено европейски партньори. Споразумение, в което Иран е страна, а САЩ не е страна, не е изгодно за Иран. Иран се нуждае от споразумение, в което да бъдат и САЩ. С Обама го постигнаха".
Запитан дали е възможно самият Иран да се изтегли от споразумението Боян Хаджиев отбеляза, че иранският народ има нужда от икономическа глътка въздух, а оттеглянето на САЩ от споразумението не е спонтанно и безпричинно:
"Като че ли в медиите се създава впечатление, че американците просто са решили ей така да излязат от споразумението, без да имат своите опасения, което не е точно така. Има много обвинения, че споразумението не е добре изпипано. Липсата на контрол върху изграждането на ракети от страна на Иран - говори се за бойни глави, които са много по-трудно проследими, отколкото ракети. Говори се, че все пак се оставя възможност да се изграждат центрофуги да се обогатява уран, тоест дават възможността Иран да подобрява своите технологии в тази сфера. Периодът е ограничен".
САЩ предлагат на Иран капитулация
От 2015 година Иран много увеличи влиянието си, което не е добре за сигурността на САЩ, подчерта Боян Хаджиев. Той анализира възможността да се постигне нов, актуализиран вариант на това споразумение:
"Точките, които държавният секретар предложи, по-скоро граничат с предлагане на капитулация. Те казват: "Иран, капитулирайте. Позволете ни да проверяваме всички военни места, всичко, което поискаме да видим. Спрете своя износ на революция. Спрете своята намеса в Сирия и в Ирак". Те казват просто: "Капитулирайте", което е много трудно постижимо".
Иран се обръща към Китай като спасителен пояс
Според някои анализатори има двоен натиск над Иран – икономически от САЩ и военен от страна на Израел. "Иран в момента обърна много сериозен поглед към Китай и те казаха: "В тежките времена, в които ние бяхме с най-сериозните санкции, Китай бяха наш добър партньор, нашият партньор, който ни помагаше да оцелеем". Сега, когато европейските фирми започнаха една по една да излизат от Иран поради страха да не попаднат под санкциите на американските банки, Китай отново се явява като спасителен пояс", изтъкна Хаджиев.
Тръмп разрушава стария световен ред
Боян Хаджиев е на мнение, че Европейският съюз в момента се опитва да балансира непоследователната и емоционална политика на американския президент Доналд Тръмп:
"Но Тръмп следва логика на разрушаване на стария ред – на Световната търговска организация, на НАТО, отказ от това американците да издържат европейските си партньори както е било по време на Студената война и след това."
Сега сме в етап на разместване на пластовете, в който САЩ ще залагат все повече на двустранни споразумения, смята още преподавателят:
"Няма да се учудя, ако натискът над Иран доведе до желанието на Иран да потърсят и двустранни отношения със САЩ, двустранно разбиране. Всичко зависи докъде ще стигне натискът над Иран. Така че в момента сме в един процес на промяна, на трансформация в нещата, които възприемахме като даденост."
Цялото интервю с Боян Хаджиев чуйте в звуковия файл.