Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Георги Михайлов: Необходим е контрол върху Надзорния съвет на НЗОК

проф. Георги Михайлов
Снимка: БГНЕС

В последните няколко години нито един управител на НЗОК не е изкарал целия си мандат, а повечето от тях са били на поста по-малко от една година. Това съобщи в интервю за предаването „Преди всички“ проф. Георги Михайлов от „БСП за България“, който на вчерашното парламентарно заседание обяви, че левицата ще предложи законодателни промени в избора на управителя на НЗОК.

Георги Михайлов уточни и част от промените, които ще предложи за обсъждане. Според него, управителят на НЗОК, който участва в Надзорния съвет, трябва да има право на глас. Освен това е необходим контрол върху дейността на Съвета. Депутатът заяви, че от промяна се нуждае и численият състав на Касата, тъй като тя е обществена организация, а в момента председателят на Надзорния съвет е заместник-министър на здравеопазването.

„Всичко това прави НЗОК един обикновен платец, една обикновена касичка, която става предмет на тежки противоборства между определени интереси. Това трябва да се промени и да се потърси баланс в интерес на обществото. /.../ Липсата на контролен съвет върху Надзорния съвет, т.е. възможността да не бъде контролирана дейността на Надзорния съвет от никаква институция практически, освен де юре от парламента, но с така съществуващите законови норми де факто от никой“, каза той.

Проф. Михайлов заяви, че е време да се обърне внимание на проблемите, свързани с финансирането на здравната система. Той изрази мнение, че има групи от интереси, които се опитват да дирижират запазването на статуквото. Според него само промени в избора на управител на НЗОК няма да решат всички проблеми в здравеопазването, чиято дейност и финансиране се регулират на 90% от Касата.

„А не механично да прочитаме всеки 9-10 месеца един ферман от правила, които не са се променили от години, избира се една личност и тя става изкупителна жертва на всички неуредици, които се случват в системата на здравеопазването. /…/ Безспорно има някои групи от интереси, които дирижират и се опитват да дирижират запазването на статуквото“, заяви депутатът.

Той смята, че проблемите на НЗОК и предложенията за решенията им трябва да се разгледат надпартийно, за да се постигне консенсус.

„Най-доброто, което можем да допуснем, е наличието на конструктивни и обективни разговори между различните политически сили. Какво ще се случи, не мога да кажа, но ние имаме искреното желание да се погледне на здравния модел, на неговото управление и финансиране, надпартийно, да се постигне консенсус във всички важни решения. Трябва обаче да споделим, че всички документи, които излизат до момента през първите шест месеца на годината, постигнаха негативен отзвук в цялата професионална общност, те не бяха консенсусно одобрени като документи и така не бяха създадени. Ако и сега се получи така, то консенсус трудно може да бъде постигнат“, каза проф. Михайлов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна