Обществото в Мексико беше узряло за такава промяна, там дори използват не определението „лява вълна“, а „ляво цунами“, коментира в предаването „12+3“ журналистът Къдринка Къдринова, която е познавач на региона.
Мексико е в много тежко положение в много насоки, отбеляза Къдринова като даде пример с насилието: около 200 хиляди души са загинали през последните 20 години, без страната да е в ситуация на война. Позициите на новия президент са леви и социални. Обрадор смята, че трябва да бъде преодолян големият дисбаланс между много богати и много бедни в Мексико и да се балансира тази пропаст, като така се създадат условия за намаляване на престъпността. Той възнамерява да легализира наркотиците в страната и възприема това като стъпка за намаляване на наркотрафика.
Андрес Мануел Лопес Обрадор изповядва политиката да слезе при народа и да решава проблемите за доброто на всички, на бедните, забравените и изоставените, отбеляза Къдринова:
"Обрадор излезе с посланието за една нова морална конституция и получи всички инструменти да смени конституцията, да смени системата, защото тези т.нар. супер избори бяха и за нов конгрес, на много места бяха избрани нови губернатори, нови кметове. Така че той получи тази подкрепа и там, със същите проценти."
Новият мексикански президент е политолог по образование, произлиза от скромно рибарско селище, има професионален опит с местните индианци. Бивш кмет на столицата. Наричат го мексиканският Доналд Тръмп. „Разбира се, той предизвиква статуквото, но от много различни позиции с тези на Тръмп“, коментира Къдринова. След избора на Обрадор американският президент написа в "Туитър", че "няма търпение" да работи с него и че "може да бъде направено много" за доброто на Мексико и САЩ.
В началото на новото хилядолетие се счупи монополът на държавата-партия, която бюрократизира духа на мексиканската революция, припомни още Къдринова в обзора си. Със своето население от 130 милиона души Мексико е втората по големина икономика в Латинска Америка след Бразилия.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.