Предлаганите мерки, касаещи бездимните цигари, силно ще ограничат развитието на тази група продукти, заяви в предаването "Хоризонт до обед" Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. Вече има достатъчно независими изследвания за т.нар. "бездимни цигари" и там се говори за 95% по-малко количество вещества, отделяни при тези цигари, каза той:
"Не съм сигурен дали няма наистина някакъв лобистки интерес. Трябва да имаме предвид обаче, че при новия предлаган от управляващата коалиция модел – 50-процентен акциз спрямо традиционните цигари, вие ще създадете един много скъп продукт, който ще е достъпен за много малка група хора".
Българският бюджет е тежко зависим от приходите от акцизи и ДДС върху тютюневите изделия, подчерта Безлов: "Той е като пушач, който пуши по три кутии на ден. 10% от приходите в бюджета са от цигари, от тютюневи изделия. В Западна Европа зависимостта е между 1 и 2%. Голям проблем е свиването на тези приходи".
Запитан колко пари ще влязат в бюджета, ако се осъществи предложението за 50% акциз върху бездимните цигари, Петър Ганев от Института за пазарна икономика нарече аргументите на правителството "странни":
"2018 година е рекордна по отношение на приходите от тютюневи изделия. До момента приходите са 923 милиона лева, а миналата година по това време са били 848 милиона. Това е ръст от 10%, което означава, че към края на годината приходите от акциз и ДДС върху тютюневите изделия ще бъдат над 3 милиарда. Никога не са били толкова. Стигали са максимум 2,8 млрд."
Еластичността на търсенето за разлика от Европа у нас е по-голяма, отбеляза Ганев в анализа си на въпроса ще се увеличи ли контрабандата, ако се въведе по-висок акциз върху бездимните цигари:
"Промяната на цената влияе на пушачите, това показват всички изследвания. Вдигайки двойно или четворно акциза върху бездимните цигари, това означава те да идат 7-8, може и 10 лева. Тези, които са си купили устройство, ще продължат да търсят възможност да се снабдят с такива цигари. Могат да го направят от Сърбия, където те биха стрували 4 лева, тоест два пъти по-евтино от тук. Абсолютно е при по-организирани групи да дойдат и от Украйна, където струват само 2 лева. Ако цената рязко поскъпне, този избор ще бъде прекъснат и си оставаме на класическия стар пазар на цигари, който уж искаме да намалява като здравна цел пред обществото, но всъщност по отношение на финансовия министър по-скоро искаме да се пуши и да събираме акциз".
Има разделение и в позицията на гражданските активисти срещу тютюнопушенето, съобщи Павел Антонов, един от съоснователите на Коалиция „Живот без тютюнев дим“, обединяваща над 30 организации:
"Много от нашите членове на гражданската организация видяха нерегламентиран лобизъм в полза на типично нашенски олигархични интереси, но като коалиция се придържаме към становището на независимата от индустрията наука, а то е ясно: Няма доказателства, че този тип тютюневи продукти са по-безвредни. Не може да се облагат по различен начин, тъй като са еднакво вредни".
Всички гледни точки чуйте в звуковия файл.