Летният европейски университет, който се провежда в Букурещ, е една много мащабна инициатива, в която тази година участват 40 участници от девет държави от четири континента. Това поясни в интервю за предаването "12+4" на програма "Хоризонт" проф. Атанас Семов:
"Темата традиционно е: "Европа като правова общност“, но в последните три години присъстват и двете подтеми – за миграцията и правата на човека, както и за бъдещето на Европа. На откриването вчера забележително слово излезе българският посланик в Румъния Тодор Чуров, който даде едно много силно начало на обсъжданията. Във втората част, която ще е в Силистра, ще изнесе беседа френският посланик в България, защото това е инициатива от типа "Инициатива мост“, която не е просто между две държави в източна Румъния, каквито са България и Румъния, възможностите за сътрудничество, между които са изключително големи и недостатъчно използвани, а защото Балканите са най-важният и най-проблемният регион на Европа".
Проф. Семов коментира и темата за Истанбулската конвенция:
"Истанбулската конвенция, която няма да бъде ратифицирана от България, понеже е несъвместима с българската Конституция, много скоро ще стане договор на Европейския съюз, вероятно още в рамките на австрийското председателство. Като договор на Европейския съюз ще се прилага и в България, независимо, че ние не сме я ратифицирали. В този смисъл направеното от Конституционния съд до този момент е едно важно начало, но е само начало. Предстои ние да се подготвим, че тази конвенция ще действа в България въпреки всичко. От това следва, че ще възникне необходимост утре по повод нейното прилагане евентуално да се направи прочит на понятието за национална конституционна идентичност на България и евентуален отказ от прилагане на отделни разпоредби от конвенцията, което правото на Европейския съюз допуска. Всяка държава-членка на Европейския съюз е длъжна да изпълнява всички европейски закони, тоест всички европейски правни норми. Конвенцията ще бъде такъв международен договор на Европейския съюз, който ще е задължителен за всички държави".
Цялото интервю с проф. Атанас Семов можете да чуете от звуковия файл.