„По шевиците ще ги познаете“ - така е озаглавена изложбата, която се открива днес в Етнографския музей в Пловдив. Тя включва представителна извадка от фондовете на 4 музея - пловдивския и регионалните исторически музеи в Шумен, Бургас и Смолян.
Експозицията отразява различните видове везбани украси с техните местни характеристики. Представени са както единични шевици, така и цели елементи от традиционната народна носия - ризи, престилки, кърпи за глава.
За малките посетители, както всеки път, е предвидена образователна изненада. В детския кът към изложбата те ще бъдат провокирани да оцветяват по образец от витрините или да нарисуват свои шевици. Ще имат възможност също да подредят и тематичен пъзел.
Специалистите посочват, че българската шевица е не само красива бродерия, а и разказ и символ, като мотивите ѝ са неизменно свързани с бита на предците ни. Идеята за експозицията е на Регионалния исторически музей в Шумен, който притежава богата колекция не само от региона, но и от други части на страната.
„Шевицата е неразделна част от естетиката на ризата и бележи културната същност на човека. Според традиционните норми е срамота човек да облече риза без шевица – той се определя като човек от друг свят. Шевицата играе роля на възрастов, семеен, родов белег“, разказа Ирина Крумова, ръководителката на отдел „Етнография“.
Чуйте още за изложбата в звуковия файл