Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България е на път да избере нов изтребител


Скъп или евтин, България е на път да избере нов изтребител. Специалистите са сигурни, че след неколкократните опити, спиране на процедури и започването им отначало нещата ще се случат. Политико- военна група ще изготвя финалния доклад. А тази седмица се очаква да изпрати запитвания за "Грипен", F-16 или "Юрофайтър". Добромир Видев с опит да изясни колко политическо може да е това решение.

Състезанието е в разгара си. Министерството отвори трите оферти, политико-военната група вече ще изпраща уточняващите въпроси за F-16, "Грипен" и "Юрофайтър". Отговорите се очакват до две седмици от изпращането. А решението кой би се класирал – догодина. 

По-дългият ресурс постави на пистата F-16 срещу "Грипен". Двете фирми вече обявиха и част от параметрите си. Американските F-16 и шведските "Грипен" казаха, че ще инвестират в обучения на пилотите и българските фирми – един от критериите с тежест. Но на заявката, че американците няма да могат да доставят първите самолети до две години след подписването на договора, шведите обещаха 4 самолета в срок. Американците считат за обект на преговори предложеното за 9 години напред разсрочено плащане. Докато шведите казват, че ще се вместят в бюджета от милиард и 800 милиона лева. Решението на тази база, а и още класифицирани данни, обаче ще взема политико-военна група. И така крайното решение зависи от силата на политическото равнище, на което се говори. Американският посланик Ерик Рубин неведнъж е посочвал, че страната ни вече има инфраструктура, която може да бъде използвана. В последното представяне преди седмица той обобщи:

"С България имаме военното сътрудничество от 1990 година 4 военни бази на нейната територия да се ползват за нуждите на НАТО. В Гpaф Игнaтиeвo и "Hoвo ceлo" зa пocлeднитe 3 гoдини ca влoжeни 43 милиoнa в пpoeĸти. Това засилва позициите на Алианса. Американските инвестиции в Бългapcĸaтa apмия, ĸoитo са нaд 300 милиoнa дoлapa, 50 млн. във вoeннoвъздyшнитe cили. Повечето от страните в НАТО разполагат именно с такива бойни самолети. Това означава, че е изключително подходящ за съвместни операции и обща инфраструктура, както и за множеството учения, които се провеждат между различните армии в Алианса. Когато говорим за инфраструктура, която ще бъде изградена в България, тя няма да е само за осемте бойни самолета, но и може да се ползва от всички останали – американските сили или силите на съседните държави, които също разполагат с F16 – Румъния, Гърция, Турция, Хърватия и Словакия. Мисля, че това е изключително важно", подчерта американският посланик у нас.

"НАТО не е само САЩ", казва обаче Красимира Стоянова, която е представител за Централна и Източна Европа за "Грипен"-ите. И припомня, че и Чехия и Унгария са членове на НАТО, но не са избирали американска платформа.

Политическа цена ли се търси сега, когато офертите са поставени на масата. Според Съби Събев от Атлантическия съвет почти невъзможно е да се търси политическа цена за нови изтребители .

Съби Събев казва, че и сега двете оферти за нови изтребители не са най-новите модели. Но е оптимист, че този път проектът ще бъде осъществен. Според него обаче заради цената търсенето на изтребител трябва да бъде на регионален принцип. Събев отчита, че до средата на 2019-а може да има сключен договор.

Красимира Стоянова от шведската фирма казва, че цената може да бъде оптимизирана, но не и игнорирана. И в никакъв случай не може да се очаква, че офертата ще бъде дори „на половин цена“. САЩ не дават индикации, че биха откликнали на репликите за „цена като за съюзници“. 

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов пък напомни наскоро, че няма да се поддаде на натиск за цената. А тя ще е съобразена с „това, което можем да изразходваме като бюджет“.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна