Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инж. Щерьо Щерев: Европейските въглеродни квоти потискат централите на въглища

Чрез въглеродните квоти ЕС потиска целенасочено централите, които произвеждат електроенергия от въглища, коментира в предаването "12+3" инж. Щерьо Щерев – бивш ръководител на "Мини Марица-изток" и енергиен експерт:
 

"Това е насочена политика на Европейската комисия и Европейския парламент да потискат централите, които произвеждат електроенергия от въглища, и те се стремят финансово да ги фалират и така да спрат да работят. Но това за нас е голям удар под кръста, тъй като 44-46% от електроенергията в България и то от евтината електроенергия в България се произвежда от минно-енергийния комплекс "Марица-изток".

Един натурален тон въглища струва 17,50 лв., а един тон емисии струва 25 евро на централата. Централата фактически плаща повече за емисиите, отколкото за енергийната си суровина. Това натоварва изкуствено цената на електроенергията от централата, прави я неконкурентоспособна и тя трупа задължения. Както знаете, стотици милиони е натрупала задължения, благодарение на това, че трябва да купува квоти за емисиите на въглероден двуокис".

Щерев обясни как гърците, които имат въглищен комплекс, подобен на нашия, решават проблема:

"Там е работата, че гърците – както правителството, така и собствениците на този комплекс, който е почти аналогичен на минния комплекс "Марица-изток" – не казват каква е цената, която плащат за квотите, фактически тя е такава, каквато е при нас, но държавата при тях покрива голяма част от тези квоти и аз ще ви кажа защо. Те планират да използват запасите си от въглища до 2050 г., закриват само една централа, която е стара, строят в момента нова централа с мощност 660 мегавата, за което ще изразходват милиард и 400 милиона евро. При това те копаят въглища, примерно един тон въглища изкопават срещу 7 куб. м пръст, докато при нас един тон въглища се изкопава срещу 3,5 куб. м пръст. Виждате, че те заявяват тази нова централа и другите, които ще ги обновяват и смятат да работят след 2030 г. с тях, че издържат до цена на квотите 35 евро/тон. Как си го представяте това нещо да стане? Докато при нас всичко е много евтино и в същото време ние не можем да издържим, още тази година би фалирала ТЕЦ-2, ако холдингът не я субсидира, впрочем кредитира, тъй като купуването на квоти от Българския енергиен холдинг представлява един кредит, финансов кредит, който отпускат на ТЕЦ "Марица-изток" 2. Така че те не решават проблема на централата с това купуване на квоти, а я обременяват финансово".

Инж. Щерьо Щерев направи и коментар дали имаме защитима позиция по въпроса:

"Г-жа Теменужка Петкова вчера е заявила в Раднево пред миньорите и енергетиците, че Министерството на околната среда и водите е взело решение да бъде дадена безсрочна дерогация за работата на ТЕЦ "Марица-изток" 2 и другите централи, които са в региона. Т.е. че те отговарят на екологичните изисквания, но това не означава абсолютно нищо. Ако не бъдат освободени те от задължението да закупуват квоти, тази дерогация абсолютно не ги устройва, тъй като те финансово ще фалират поради задължението да купуват скъпи квоти.

Доколко ние имаме защитима позиция? Ние спрямо 1990 г., която се взема за базова година на емисиите, нашите емисии спрямо 1990 г,. са намалели с повече от 55%. Никоя друга европейска държава, да не говорим в света, не са ги постигнали. Дори 55% – това е цел за много европейски държави след 2045 г. Например Полша, чиято енергетика зависи на 80% от въглищните централи, предвижда към 2030 г. да намали с 30% емисиите си. Аз бих казал, че Германия, тя официално заяви, че нейния преход към по-нисковъглеродна енергетика, тя си оставя свободата да реши кога и как да премине към по-нисковъглеродна енергетика. Защо те могат да правят такава политика, а ние трябва стриктно да се придържаме към всяко разпореждане от Европейската комисия и от Европейския съвет?".

Интервюто на Даниела Якова с инж. Щерьо Щерев можете да чуете от звуковия файл.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна