„Започна се една такава ескалация на конфликта, въпреки заявлението и от двете страни, че те не биха искали да вървят в такава ескалация. Както виждате, понякога подобни конфликти имат собствена логика, която като че ли не зависи напълно от волята на ръководствата на тези страни“.
"Около 60 на сто от територията на Кашмир принадлежи на Индия, 30 % - на Пакистан, а 10 % - на Китай", обясни ученият в предаването „12+3“ по „Хоризонт“. Той допълни, че изборите в Индия наближават и се води битка за националистическия вот, но „логиката досега не би предполагала“ това да е причина за инцидента, защото двете държави са били в процес на подобряване на отношенията си.
„Искрата на този конфликт се хвърли от една ислямистка организация. Даже се говори за наличието на някакви външни намеси, кукловоди. Става дума и за едно сложно кълбо от противоречия. Между Китай и Пакистан несъмнено има по-топли отношения, докато между Индия и Китай, като че ли са по-дистанцирани, но във всяка една посока отношенията вървяха към подобряване“.
Китай е излязъл с ясна позиция, че е решаване на този конфликт и за прекратяване на всякакви военни действия, изтъкна проф. Стефанов. Буквално преди да започне конфликтът обаче е имало много интересна среща на министрите на външните работи на Руския, Китай и Индия:
„Беше заявена подкрепа на една съвместна политика за решаване на проблемите на света и т.н. - съвсем дружелюбно взаимодействие между тези три страни, което на практика беше нарушено сега от този конфликт, така че нещата са много сложни, имат доста неясноти“.
Стефанов очаква усилията днес да бъдат насочени към прекратяване на враждебните действия и създаване на по-благоприятна обстановка.
Цялото интервю можете да чуете от звуковия файл.