Расте напрежението между разполагащите с ядрени оръжия Индия и Пакистан, след като Индия обяви, че е нанесла въздушен удар срещу ислямистка групировка в спорния район Кашмир. В отговор пакистанският премиер Имран Хан обещава да ангажира световните лидери с „безотговорната индийска политика“.
Разрасналото се отново напрежение между Индия и Пакистан напомня, че демаркационната линия, разделяща хималайския район Кашмир, продължава да е едно от най-опасните места на света. Според индийския външен министър Виджай Гокхале там са разположени тренировъчни лагери на групировката "Джаиш е Мохамед", поела отговорност за нападение, при което на 14 февруари загинаха десетки служители на индийските сили за сигурност в Кашмир.
„Правителството на Индия е твърдо решено да предприеме всички необходими мерки за борба с тероризма. Очакваме Пакистан да предприеме последващи действия, за да ликвидира лагери на терористите от „Джаиш е Мохамед“ да държи терористите отговорни за техните действия“, заяви външният министър.
По думите му ударът бил нанесен, тъй като имало надеждни разузнавателни данни, че групировката планирала още самоубийствени атентати в Индия. Според индийски правителствен източник при удара са били убити 300 бойци, но Пакистан отрече.
„Това е агресия срещу Пакистан и ние си запазваме правото на подходящ отговор“, предупреди външният министър Шах Мехмуд Куреши.
В реакция на ескалацията между Индия и Пакистан Европейският съюз призова днес Делхи и Исламабад да упражнят „максимална сдържаност“. „Оставаме в контакт с двете страни и вярваме, че е важно всички да избягват бъдещо засилване на напрежението“, каза говорителка на службата за външно действие на ЕС.
Същата позиция зае и Китай. „Надяваме се, че Индия и Пакистан ще предприемат действия за стабилизиране на ситуацията в региона и за подобряване на отношенията си“, заяви говорител на китайското МВнР.
Териториалният спор между Украйна и Русия трябва да бъде решаван след прекратяване на огъня, заяви украинският президент Володимир Зеленски. "Териториалният въпрос е сложен. Той трябва да бъде обсъден по-късно, но червените линии трябва да бъдат изложени веднага. Ако американската и руската страна обсъждат тези теми, нека ги обсъждат. Нашата..
От палестинската групировка "Хамас" обвиниха Израел в "грубо нарушение" на споразумението за прекратяване на огъня в ивицата Газа, след като агенцията за гражданска отбрана на палестинската територия съобщи, че девет души са били убити днес при израелски удари в северния град Бейт Лахия. Няколко са ранените, предаде АФП. Израелските военни..
Нивото на тревога в италианската област Тоскана остава високо заради поройните дъждове и придошлите потоци и реки. Обявен е червен код за хидравличен риск до края на деня в отделни части на региона. Жертви и пострадали няма, а само сериозни материални щети. В област Емилия-Романя ситуацията е под контрол. Свлачища, евакуации и спасителни..
Проевропейски митинги се провеждат в Букурещ, в други градове в Румъния, както и в няколко европейски столици. Демонстрациите са под надслов "Евроманифест" и са в подкрепа на върховенството на закона в страната и против фашистката и крайнодясна идеология, както и руската пропаганда. "Демокрацията не е сделка, а идеал. Това не е точка..
Мащабен антиправителствен протест блокира центъра на Белград. Местни медии определят демонстрацията като най-многобройната в историята на Сърбия. Серия от инциденти с ранени и арестувани, и напрегната атмосфера белязаха протеста. Властите предупредиха за очаквано насилие и се заканиха, че всички нарушители ще бъдат арестувани. "15 за..
Британският премиер Киър Стармър заяви на пресконференция след приключилата виртуална среща на 25 световни лидери, че Украйна е показала извън всякакво съмнение, че иска мир, докато Владимир Путин се опитва да протака. "Светът се нуждае от действия, а не от празни приказки и поставяне на условия“, изтъкна Стармър. По-голяма група..
Президентът на Украйна Володимир Зеленски издаде указ, с който определи официалните представители на страната в бъдещи преговори за мирен договор. В делегацията влизат началникът на кабинета на президента Андрий Ермак, заместникът на Ермак Павло Палиса и министрите на външните работи и на отбраната Андрий Сибига и Рустем Умеров...
Сега да се направи демократично, да се върне Конституцията, да има служебни правителства, нови избори, ако има кой да им гласува, и президентът..
Положението върви натам, че избори може би предстоят! Това прогнозира пред БНР социологът Андрей Райчев и коментира: " Настъпва хаос благодарение..
Може да говорим за опити за прекратяване на огъня, но със сигурност – не за край на войната . Това мнение изрази пред БНР Весела Чернева,..