Президентът Румен Радев наложи вето върху Закона за ратифициране на договорите, свързани с покупката на самолети Ф-16 Блок 70 от САЩ, съобщи прессекретариатът на държавния глава. В мотивите си Радев посочва, че острите спорове в Народното събрание при обсъждането на ратификационния закон са показали, че по параметрите на договора не е потърсено и не е постигнато обществено съгласие.
От ГЕРБ очакват президентското вето на сделката за нови изтребители Ф-16 да бъде отхвърлено от НС до края на седмицата.
Утре парламентарната комисия по отбрана ще прегласува ратификацията на споразуменията със САЩ, заяви председателят на комисията Константин Попов от ГЕРБ.
Той не приема аргументите на държавния глава, че не е имало обществени дебати по сделката. Според Попов оспореното от президента гласуване на две четения в рамките на едно заседание е допустимо, ако между четенията няма внесени други предложения:
“Достатъчно много се говори в продължение на години. Какъв самолет ни трябва, как ни трябва, имаме консенсус за това, че на нас ни трябва нов, модерен боен самолет“.
БСП ще подкрепи ветото на президента, обяви в Перник Корнелия Нинова. „Подкрепяме ветото на президента и преди още то да бъде наложено, изложихме почти същите аргументи в залата. Гласувахме и „против“ тази сделка. Отново и този път ще подкрепим ветото и ще гласуваме по този начин“, каза тя.
Николай Цонков, зам.-председател на комисията по отбрана към НС, представител на БСП, коментира в предаването на "Хоризонт" "12+4": "Очаквано и правилно беше ветото на президента. Повечето от мотивите ние изложихме в НС още в петък по време на разискванията. Ние мислим и за националната сигурност, и за развитието на държавата. В този смисъл ветото е правилно, защото говорим за параметри, заложени миналата година като инвестиционен разход, и които бяха изцяло променени. Ние видяхме за пореден път как се обезценяват и погазват решенията на Народното събрание".
Движението за права и свободи ще гласува против президентското вето, заяви депутатът Хамид Хамид:
“Нашата позиция е ясна от 90-те години. Нашият стратегически избор е ясен, така че най-вероятно изводът е, че ще гласуваме “за“ повторно приемане на ратификацията“.
Ветото внася напрежение по ситуацията със закупуването на самолетите, смята Велизар Шаламанов.
Зам.-министърът на отбраната Атанас Запрянов смята, че е важно тази ратификация да се случи не заради това, че България бърза, а защото има едни срокове, които САЩ са поставили.
Велизар Шаламанов подчерта, че всичко трябва да бъде разглежда в контекста на НАТО и Европейския съюз:
"Важният консенсус, който има в България, е за членството ни в НАТО и в ЕС. Само в този контекст могат да бъдат оценявани едни или други проекти".
"Всъщност това са стандартните процедури – и за времето на валидност на офертите, и за начина, по който тези оферти се обработват и предоставят на страните. Би било жалко да има спиране на процедурата поради изтичане на време. Всичко е въпрос на спазване на срокове", каза Шаламанов. Той изрази надежда, че независимо от това вето България ще има приключена процедура и извършено плащане, така че страната ни да получи самолетите максимално бързо.
Политологът Георги Киряков направи блицкоментар на ситуацията: "Президентът отдавна подсказваше, че ще наложи някаква форма на вето с една хитра политическа маневра, че няма да се събере нужното мнозинство в този отпускарски сезон".
Киряков подчерта, че дискусията за Ф-16 – и политическа, и технологична – си тече по всички възможни линии.
"Няма нищо ново в този спор. Ясни са параметрите - САЩ ги предоставиха. Така че лековат е този аргумент – едва ли не от вчера за днес... Да, има лобизъм. Имаше лобизъм, ако помните и за Големия шлем на Първанов. Преодоляването на самото вето е много лесно за всяка партия и коалиция, затова и този инструмент – ветото – девалвира този демократичен механизъм в ръцете на президента".
Интервюто на Снежана Иванова с Николай Цонков и с Георги Киряков, и на Добромир Видев с Велизар Шаламанов за предаването "12+4" можете да чуете от звуковия файл.