Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Липсват медикаменти за лечение на онкологични и хематологични заболявания

Според Сдружение "Лимфом" проблемът не е нов, но институциите не предприемат решения

Снимка: БГНЕС

Българското сдружение "Лимфом" алармира за липсата на важни за пациентите медикаменти за лечение на онкологични и хематологични заболявания. Става дума за 8 лекарства, съобщи пред "Хоризонт" Пиринка Петрова, председател на Българско сдружение "Лимфом". От Министерството на здравеопазването твърдят, че се касае за лекарства, неразрешени за употреба в България, които се закупуват по специален ред и само за едно от липсващите през последните 6 месеца има редовни доставки в болниците.

Липсата на осем лекарства за онкологични заболявания вече няколко години поставя лекарите в ситуация, в която не могат да лекуват пациентите с лимфом, поради липса на основните стандартно изискуеми медикаменти, посочи Пиринка Петрова.

За лечението на пациентите с лимфом на Ходжкин например са необходими четири медикамента, а три от тях липсват. Тези пациенти са предимно млади хора, около 30 годишни, коментира Пиринка Петрова, според която лечението на практика не може да бъде проведено. Затова от сдружението за пореден път запознават Министерството на здравеопазването с проблема и апелират да се предприемат необходимите действия за разрешаването му.

Проблемът не е нов, категорични са от "Лимфом".

"Проблемът е такъв, че това наистина не са скъпи лекарства и се използват за първа линия на лечение не само на онкохематологични, но и на други онкологични заболявания. Някои от тях са разрешени за употреба в страната, но не са включени в позитивния списък и не се реимбусират от Националната здравноосигурителна каса. Други не са разрешени в България, но са разрешени в Европа и, съответно, пак не се заплащат от държавата. Трети пък са пак без определена или вече заличена цена. Те се доставят по отделен ред, по реда на Наредба 10, която е за неразрешени за употреба в Република България лекарствени продукти и се заплащат по различен начин. Те се заплащат от лечебните заведения", поясни Пиринка Петрова.

Лечебното заведение трябва само да си достави чрез фирми посредници тези лекарства с разрешение на Изпълнителната агенция по лекарствата.

"Пише се мотивирано писмо до ИАЛ какво количество от кой медикамент е нужен. Изпраща се и протокол, подписан от трима, в нашия случай, хематолози - за нуждата от медикамента за конкретния пациент. Иска се позволение да се внесе и закупи от болницата и, съответно,  болницата го закупува от фирмата, която може да го внесе", разказа Петрова.

И тук започват други проблеми, освен изброените досега. Тъй като това са лекарства за болнично прилагане, не всички болници имат средства да ги закупят и в най-лошия случай пациентите сами си ги заплащат, търсейки ги в съседните ни държави.

"Проблемът е в това, че тези медикаменти остават за сметка на болниците. Не всички имат тези финансови възможности. Някои ги купуват и си остават за тяхна сметка, други ги купуват, но след това пациентът ги заплаща на болницата. Трети пък, направо се казва на пациента: трябва ти еди какво си, намери си го. Той хуква по съседните държави."

Някои от лекарствата са генерици. Много от лекарствата са били реимбунсирани от Здравната каса преди години. Според Българското сдружение "Лимфом" лекарствата трябва да се заплащат от касата и да се закупуват централизирано.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени