Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ивайло Попов: Хората не мислят достатъчно за качеството на въздуха

В автомобилите не сме защитени от фините прахови частици

Снимка: БГНЕС
Причините за замърсяването на въздуха са комплексни. Според Световната здравна организация над 97% от българите са изложени на вредни за здравето нива. 
Сдружение “За Земята” работи за по-висока гражданска информираност и за изграждането на мрежа от активни граждани и организации.

"Със сигурност там, където се използва твърдо гориво и когато има неблагоприятни атмосферни условия, въздухът е доста мръсен. То и самото замърсяване би било доста различно, тъй като при горенето на дърва, въглища, да не говорим за отпадъци, се отделят един тип замърсители, от бензинови и дизелови изпарения друг тип. Според мен такова сравнение не е много коректно", коментира в предаването "Хоризонт до обед" Ивайло Попов от Сдружение „За земята“.

"Трябва да имаме предвид, че всички замърсители се разпространяват във въздуха, т.е. те не стоят статично. Концентрацията може да е най-голяма в едно кръстовище или да е много голяма в един квартал, в който има битово отопление, но постепенно то се разсейва и се концентрира и наоколо", обясни Попов.

"Хората също така трябва да знаят, че когато са в колите си, те не са защитени от вредните емисии във въздуха, тъй като колите не успяват да пречистят фините прахови частици", допълни още експертът.

От "За земята" са разположили информационни бази на територията на Район "Овча купел".

"Истината е следната: за съжаление все още извън отоплителния сезон, извън така най-мръсните месеци, хората не мислят достатъчно за качеството на въздуха. А пък забелязваме и една склонност да се неглижират определени източници. Много често някои хора казват, че битовото отопление не е най-големият проблем. Други твърдят, че автомобилният трафик не е чак такъв проблем. Някои обвиняват най-много изгарянето на отпадъци. Истината е, че всички тези източници са сериозни и всички те имат сериозно отражение върху качеството на въздуха", посочи Ивайло Попов.

От данните на Столичната община се вижда, че има интерес към проекта за подмяна на уредите и печките за отопление, отбеляза още Ивайло Попов.

"Много често в медиите виждаме информация, че ще има такава програма, дават се нейните общи параметри, но на този етап на мен ми липсва практическата информация - какво да направят хората, къде да отидат, какво заявление да подадат..."

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени