Eмисия новини
от 15.00 часа
Българско национално радио © 2021 Всички права са запазени

Akademia Bullgare e Shkencave është kategorike se “gjuha maqedonase” është dialekt bullgar

Godina e Akademisë Bullgare të Shkencave
Снимка: Ani Petrova, BNR

Drejtoria e Akademisë Bullgare të Shkencave nuk pranon “Hartën për Gjuhën Maqedonase” të miratuar nga Akademia Maqedonase e Shkencave dhe e Arteve. Në Hartë janë shënuar argumente historike dhe linguistike në mbrojtje të gjuhës zyrtare të Republikës së Maqedonisë së Veriut si një gjuhë e veçantë, e quajtur në Shkup “gjuhë maqedonase”. Dokumenti shkaktoi shumë kundërshtime shkencore dhe prandaj u shqyrtua nga drejtoria e Akademisë Bullgare të Shkencave dhe nga Instituti për Gjuhën Bullgare, nga Instituti Shkencor i Kirilit dhe Metodit dhe nga Instituti për Studimet Historike. Mendojmë se pozita e Shkupit është e pasaktë, e papranueshme dhe është në dëm të marrëdhënieve të mira midis dy vendeve fqinje. Pozita e Akademisë bullgare mbetet unanime dhe e pandryshuar – gjuha zyrtare në Republikën e Maqedonisë së Veriut është një formë e shkruar regjionale e gjuhës bullgare.

Новините на БНР - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Най-четени