Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мирният план на Тръмп предизвика ръкопляскания в Израел и протести в Палестина

Снимка: Феня Декало

Мирният план на президента на САЩ Доналд Тръм, наречена „Сделката на века“, предизвика ръкопляскания от лидерите на Израел и протести от ръководителите в Палестина. Политическите реакции бяха очаквани, но какво мислят обикновените хора в Йорданската долина - едно от местата, заедно с Ерусалим, които подлежат на анексиране от Израел. За това разказва кореспондентката на БНР в Израел Искра Декало, която беше в Йерихон.

Кметът на Йерихон Салем Гроуф посреща групата ни чуждестранни журналисти на най-високия етаж на общината, от където се открива прекрасен изглед към 12-хилядния град и към знаменития манастир на Изкушенията Христови високо в скалите:

„Бях шокиран. След войната от 1967 г. останаха само 22 процента от историческата земя на Палестина. Новата програма отнема още 40 на сто от териториите ни. Това е голям удар върху надеждите ни за създаване на Палестинска държава и даване на права на палестинците. В програмата на Тръмп има специален пасаж за Йерихон. За нас това е столицата на Йорданската долина. Градът остава в Палестина, но се анексират голяма част от селскостопанските земи и природните богатства, каквото за нас е Мъртво море. А те са източник на препитание на населението. Изкуственото разделяне ще донесе много неудобства на населението, като се почне от инфраструктурата и се стигне до препитанието. Йорданската долина е не житница, но зеленчуковата градина и мястото на най-добрите плантации на Палестина. Разделението, по „сделката на века“ на Тръмп ще бъде пречка в развитието на бъдещата палестинска държава. При нас преобладава селското население, което се изхранва от земи, предавани от баща на син. Не сме съгласни те да попадат в друга държава. Нашите права са признати от международната общност. Искаме си ги официално. Ние нямаме проблеми с хората, независимо от религията им. Против ционисткото правителство на Израел сме. То се опитва да представи конфликтът ни като религиозен. Имаме своя исторически корен в Ерусалим. Градът е важен и за трите религии и не бихме дали и сантиметър от това, което ни се полага там. Всеки палестинец, включително и аз, когато слушахме изявленията на Тръмп се ядосахме. До последния момент мислех, че става въпрос само за политически натиск, но в тази програма Тръмп подкрепя всички искания на израелската страна. След неговото изявление изкарахме много тежка нощ. Лично аз се опитвам да успокоя съгражданите си и те да не протестират на улиците. На сутринта хората излязоха да обработват земите си. Опитваме се с мирни средства  да отстояваме своите земи, да покажем, че не  сме съгласни да минат към Израел. Информацията, която имаме за плана на Тръмп, не е достатъчна, за да вземем категорично решение за действия. Това правим ние - светската власт. Но се страхуваме какво ще бъде в петък, след проповедта по време на молитвата. Не искаме да има агресивни демонстрации, защото считаме, че това е нещото, което Израел би искал, за да може да покаже твърдост. Подкрепяме нашите политици и вярваме, че те ще намерят най-правилния път да мобилизират световната общност в наша защита“.

Фурмите, отглеждани в Йорданската долина, са сред най-скъпите и качествени в света. Въпреки бойкота на защитниците на Палестина срещу продукцията, отглеждана на окупираните след войната през 1967 г. територии, те по неведоми пътища достигат дори до арабските държави. Защото фурмата в ислямския мир не е плод, а част от религията. А тези вълшебни плодове се отглеждат в плантациите на научно-изследователския институт край кибуц Гилгал. Разговарям с неговия ръководител Ноам Вайслер:

„В Йорданската долина живеят около 5 500 израелци в 22 селища. Разполагаме с 880 декара земя. Имаме най-високата раждаемост в цял Израел. Не мисля, че ако влезе в сила програмата на Тръмп нещо ще се измени. Досега се подчинявахме на разпорежданията на командващия Централния военен окръг на Израел,  а ако нашите селища се присъединят официално към Израел ще сме граждани, както всички останали. Тревожи ни само границата, която ще затрудни колегите ни - араби. Имаме 7-8 научни работници-палестинци, с които сътрудничим дълги години и много ги уважаваме. Страхуваме се, че при разделение на териториите в Йорданската долина ще има много формалности при преминаването на евентуални гранични пунктове и за тях няма да е лесно да идват на работа. Освен това имаме опаковъчни цехове в близките два кибуца, където работят около 200 палестинци. А по време на кампанията за събиране на фурми, набираме около 20 000 души, не само от Йорданската долина, а и от Юдея и Самария. Поне досега сме работили прекрасно заедно. Селското стопанство е рисково производство и това се отразява по специфичен начин на мисленето на селянина. Той се вълнува от това, на което може да повлияе: какво да засади, как да го продаде. На природните бедствия и политическите решения гледа като на даденост“.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени