„Ако прокуратурата стане една от партиите, които се състезават в политическия процес, влиза в коалиция с едни и атакува други, това ще създаде друг тип проблеми. Има притеснителни индикации за такъв тип развитие“. Това очерта пред БНР доц. Даниел Смилов, политолог и програмен директор на Центъра за либерални стратегии, преподавател по политология в Софийския университет.
В предаването „Неделя 150“ с коментар по темата се включи и проф. Антоний Тодоров, преподавател по политология в Нов български университет:
„Очаквам прокуратурата да продължи да бъде много активна в най-различни посоки… Въпросът е, че в това усилие могат да се отворят максимално много фронтове и прокуратурата да се захване с политическа дейност. Това е риск и ще навреди на цялото дело“.
По думите на проф. Тодоров „на публиката до такава степен ѝ е омръзнало да вижда подобна активност, която се представя почти за революция, че вече не е склонна да вярва на никого“.
Доц. Даниел Смилов:
„Някои от аспектите на прокуратурата изглеждат проблематично – като желанието на Иван Гешев да сложи всичките си опоненти в категорията на потенциални престъпници. Това е притеснително за демокрацията… Наказателната политика не трябва да е заместител на добра политика в други сфери“. Той очерта два управленски провала – управлението на водите и на хазарта:
„Тези провали няма да се изчерпят с търсенето на наказателна отговорност на един или двама служители. Става дума за политика, водена от правителства, зад които стоят мнозинства“.
Проф. Тодоров допусна извода, че Иван Гешев като новоназначен главен прокурор по някакъв начин си връща на президента заради отказа му да подкрепи още в първия тур неговото назначаване:
„По-неповърхностното обяснение е свързано с нещо, което на пръв поглед няма нищо общо едно с друго - този конфликт с президента, акцията срещу Васил Божков и историята с отзоваването на двама руски дипломати, обвинени в шпионаж. Питам се откъде дойде импулсът за тази особена активност на прокуратурата сега? Това е един геополитически конфликт, в който България е застанала в центъра за преразпределение на влиянието на САЩ и на Русия. Някои от тези акции са продиктувани от желанието на главния прокурор да получи по-високо одобрение от страна на САЩ“.
Интервюто с проф. Антоний Тодоров и с доц. Даниел Смилов можете да чуете в звуковия файл.