Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Румъния продължава делото за революцията от 1989 година

Монумент в памет на жертвите на събитията от 1989 г. в Румъния, поставен за 30-годишнината от революцията. Декември, 2019 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В Букурещ ще се проведе поредно заседание на Върховния касационен съд на Румъния по дело за революцията от 1989 година, довела до рухването на комунистическия режим. Обвиняеми за престъпления срещу човечеството са бившият президент на Румъния Йон Илиеску, бившият вицепремиер Джелу Войкан, и генералът от резерва Йосиф Рус, бивш началник на Военната авиация.

Ръководителят на Румъния Николае Чаушеску идва на власт през 1965 година. През 1971 издава тезиси, с които въвежда силна цензура и пълен партиен контрол върху целия живот в страната. По време на революцията Чаушеску бяга с хелокоптер на 22 декември 1989 година. Убит е на 25 декември същата година.

Съдебният процес е за дните от 22 декември до края на 1989 година, когато по улиците на Румъния са убити над 800 души, а ранените са над 2000. Прокуратурата разследва защо убийствата продължават и след смъртта на Чаушеску. В румънското общество е разпространена тезата, че става дума за терористи. 

"Кои са тези терористи? Както и сега, тогава казват - терористите са от приятелските арабски страни на Чаушеску, те идват да го защитават, не могат да са румънци. После се оказва, че са румънци, но все още не се знае кой е нареждал на тези хора да стрелят", коментира пред "Хоризонт" журналистът Стилиян Деянов.

"Има една теза, според която това са били части от Секуритате (Департаментът за държавна сигурност - бел. ред.), защото по принцип цялата армия, телевизията и Секуритате преминават в лагера на Илиеску много бързо след 22-ри. Но едната теза е, че има хора, които са останали верни на Чаушескw и очакват, въпреки че него го няма, въпреки че той е убит, в крайна сметка режимът да просъществува", отбеляза в предаването "Хоризонт до обед" Деянов.

Тезата на прокурорите е, че слухът за терористите е съзнателно прокаран от Йон Илиеску и от неговите сподвижници, за да могат да убият Чаушеску и след това да легитимират своята власт за социализъм с човешко лице. 

Бившият президент на Румъния Йон Илиеску е на 89 години. Защитата му се стреми да проточи делото, за да не се стигне до изход, докато е жив той, допълни Стилиян Деянов.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна