Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Емил Хърсев: Все още е рано за актуализация на бюджета

Емил Хърсев
Снимка: БГНЕС

Все още е рано за актуализация на бюджета. Това каза пред БНР финансовият експерт Емил Хърсев. Според него трябва да има някаква яснота какви ще бъдат щетите за икономиката, а досега предложените мерки на правителството могат да бъдат изпълнени през настоящата финансова рамка. Той беше категоричен, че българските банки са достатъчно стабилни, за да се справят с кризата.

От началото на годината до момента правителството е поело 800 милиона лева нов дълг, който е изцяло на вътрешния пазар. На 6-и април предстои нова емисия на държавни ценни книжа за 200 милиона лева, която ще е първата от обявяването на извънредното положение заради Covid-19. 

В предаването "Нещо повече" финансистът коментира, че на външните пазари страната ни би постигнала по-добър резултат: 

"Защото виждате, в момента всички централни банки в света предприемат мерки за снабдяване с ликвидност, т.е. увеличаване отново на ликвидността, намаляване на лихвените проценти. Следователно условията ще са добри и за нас. Приливът вдига всички кораби, казват англичаните".

По-рано през деня финансовият министър Владислав Горанов анонсира, че с актуализацията на бюджета ще поиска по-висок таван за потенциалния нов дълг на страната ни. В настоящите текстове е записано, че новите задължения на правителството не трябва да превишават 2,2 милиарда лева.

Банките биха могли да се справят със ситуацията при подходящи регулаторни мерки в БНБ, които вече са предприети, допълни Хърсев: 

"Стрес тестовете показаха една възможност да се справят с подобни ситуации. Предполагам, че те ще се окажат верни".

Според Хърсев предвиденият шок в усложнения вариант на стрес тестовете, които ЕЦБ направи на шест от българските банки, е бил значително по-голям от това, което до момента имаме като негативно въздействие: "Докато падаш от 16-ия етаж в момента на осмия, всичко изглежда наред. Въпросът е какво ще се случи, след като достигнеш първия, нулевия етаж", коментира още Хърсев, според когото, ако за тримесечието, в което най-сериозно се усещат негативните ефекти върху икономиката от коронавируса, има спад с 10% на Брутния вътрешен продукт, това би бил много добър резултат. 

Емил Хърсев обаче не изключва и по-сериозен спад. Въпреки всичко заяви оптимистично:

"Възстановяването на икономиката ще започне още тази година".

Цялото интервю на Марта Младенова с Емил Хърсев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна