Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Наивно е да се мисли, че може да има ваксина до 3 месеца

| обновено на 09.04.20 в 17:31
Доц. Андрей Чорбанов
Снимка: Ани Петрова

Проектът на българския  екип, който разработва ваксина срещу Covid -19, вече е одобрен, получил е финансиране, в следващите дни предстои подписване на договорите и от понеделник учените започват работа.  Това съобщи в ефира на Радио Пловдив  създателят на проекта доц. Андрей Чорбанов от имунологичния департамент към Института по микробиология на Българската академия на науките. 

Още при  възникването на епидемията с новия коронавирус започна да се появява много голям обем информация в специализираната литература и научните издания и вече имаме идея какъв тип оригинална ваксина можем да предложим за институциите, които  финансират такива разработки. Институтът по микробиология е част от мрежата „Пастьор“, а институцията-майка в Париж  предложи програма за финансиране и възможност за кандидатстване с различни идеи. Идеята ни трябваше да бъде подробно описана. Кандидатствахме преди три седмици, заедно с много групи от цял свят и преди два дни получихме съобщение, че нашият проект  е одобрен, предстои подписване на договорите и възможно най-скоро, от понеделник започваме работа, каза  доц. Чорбанов като уточни, че по създаването на такива ваксини няма да работи само българския екип. Обикновено се финансират до 10 алтернативни проекта, като подходите са доста различни в зависимост от генетичните различия при  населението в различните страни. 

Проектът е с продължителност 15 месеца и ще бъде наивно да се смята, че за 2-3 месеца може да разработи ваксина, която да бъде тествана, каза доц. Чорбанов. По думите му стандартния срок за създаването на прототип, който да бъде изследван на животински модели, е около 1 година. 

При здравите хора няма необходимост от засилване на имунната система, каза още доц. Чорбанов. Това е необходимо само при тези, които са претърпели трансплантации и например провеждат терапии против тумори и имат отслабена имунна система. За всички останали засилването на имунната система не е необходима, допълни Чорбанов като даде пример с еднолитрово шише, което се опитваме да напълним с повече течност от неговата вместимост. 

Повече за предстоящата работа по създаването на ваксината за България  можете да чуете в прикачения файл. 



Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна