Медиите и комуникационните права са във фокуса на третата поред дискусия в интернет канала на Културния център на Софийския университет. Дискусията започва тази вечер в 18.00 часа.
„Дори ограниченията трябва да се извършват при определени стандарти. Върховенството на правото остава основен принцип. Когато се ограничават комуникационните права, трябва да се въвеждат само строго необходими мерки, придружени с гаранции срещу произвол, временно, контрол“, поясни пред БНР проф. Нели Огнянова.
В предаването „Преди всички“ проф. Димитър Вацов допълни:
„Положението е извънредно и по отношение на това, че не можем да разграничим лесно фалшиви новини от информацията в сегашната медийна среда. Усещането за извънредност, което се възпроизвежда непрекъснато през темата за Covid-19, измества всички теми и се получава медиен балон, сливане, в което не може да се ориентираме... Военната метафорика създава ниво на говорене, което не позволява да се разграничи истината от неистината“.
По думите на проф. Огнянова държавата предоставя най-активна информация, но държавата я и държи, а това затруднява журналистиката и поставя нови изисквания пред журналистиката:
„Хубаво е качествената журналистика да отива отвъд пресконференциите и отвъд прессъобщенията... Ние получаваме уроци от генералитета в лицето на ген. Мутафчийски, който казва, че са абсолютно недопустими въпроси за статистиката за ромски и етнически произход във връзка с Covid-19. Той каза, че този въпрос не трябва да звучи. В кое време живеете, попита г- Мутафчийски. Политиците трябва да чуят добре това“.
Според проф. Вацов големият проблем с въвеждането на извънредното положение е, че е изчезнал критическият публичен дебат.
За проф. Нели Огнянова сега е време за експерти и научни дискусии, както и за обществени медии.
Интервюто с проф. Нели Огнянова и с проф. Димитър Вацов можете да чуете в звуковия файл.