Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Александър Кръстев: През социалните мрежи политиците си разменят конкретни сигнали

Александър Кръстев
Снимка: Фейсбук

„Причината гражданите да търсят социалните мрежи, за се информират какво реално се случва в държавата, е фактът, че очевидно доверието в традиционните медии все повече намалява", заяви в предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ Александър Кръстев, комуникационен специалист с основен фокус върху социалните медии и преподавател в Нов български университет.

Според Александър Кръстев в последните години се наблюдава дискредитиране на редица от сериозните медии, така че социалните медии са място, където хората могат да си коментират, да се срещат различни гледни точки.

„Като човек, който е завършил журналистика, със съжаление гледам как гражданите на протестите буквално заобикалят определени медии, отказват да им отговарят“, коментира още Кръстев.

Във връзка с посланието на главния прокурор Иван Гешев в Twitter и YouTube, където той се обръща с благодарствени слова към посолството на САЩ в България за подкрепата за върховенството на закона и безкомпромисните действия на прокуратурата и пише също, че никой не е над закона, Александър Кръстев заяви:

„Предполагам, че българските политици се държат сериозни, включително и Иван Гешев, който също за съжаление се държи като политик, въпросът е доколко те разбират силата на социалните мрежи.“

Кръстев е изненадан, че главният прокурор отговаря на публикациите на Американското посолство и това са "явно сигнали":

„Първо: „Ако обичате, не се месете във вътрешните работи на България" и второ: виждаме в този туит един анонс, че предстои поредна акция на прокуратурата. Изобщо не ми се иска да влизам в подробности, че Гешев и неговият екип, който поддържа социалните канали, постоянно изважда някакви доказателства, които може би нарушават чисто процесуално...“

Специалистът в областта на социалните медии е категоричен, че през социалните мрежи институциите определено си разменят конкретни сигнали, "направо денонощно се случва тази комуникация"

"От години българските политици ползват социалните медии, но виждаме едно много сухо говорене, буквално като роботи, което се дължи на пресслужбите, които пускат буквално части от тези изказвания. Много малко от политиците успяват да говорят чисто на човешки език - това, което реално трябва да се случва в социалните мрежи. Това важи за всички политици, което всички те трябва да коригират."

Кръстев даде пример с американския президент Барак Обама, който преди 10 години започва да използва социалните мрежи за първата си президентска кампания и благодарение на тях я печели. Там е много ясно разграничението и навсякъде е написано, че профилите се поддържат от екипа му, а неговите неща, които той е написал или казал, са обозначени по конкретен начин. Александър Кръстев обобщи, че честността в социалните мрежи трябва да бъде на първо място. "И тази прозрачност, която много малко български политици правят."

„Това се получава и с публикациите на Васил Божков. Във всяка една от публикациите във Фейсбук трябва се вижда администраторите в кои страни живеят, а на страницата на Васил Божков се вижда, че има един администратор от Обединените арабски емирства и пет-шест от България, така че очевидно е, че тази страница не се поддържа от един човек. Това е нормално, не е толкова грешно. Въпросът е, когато в края на деня правосъдният министър пусне странни статуси, тогава е важно кой е писал.“

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени