Антон Стоилов е израснал в детски дом, без да знае, че биологичната му майка е жива. Разбира за нея едва след смъртта ѝ, защото към него тръгват искания като към наследник да плати натрупаните сметки към общинското жилище, в което е живяла.
Антон не иска да се откаже да бъде наследник, защото това означава, че сам се отказва и от пасивите, и от активите на наследството.
Това са направили по-малките му брат и сестра, които обаче най-напред успяват да се сдобият с настанителна заповед за общинското жилище, в което е пребивавала майката и започват живота си там „на чисто“.
Тази странна житейска история обаче е типична за сираци като Антон.
Има ли пропуски в законодателството и защо единственото решение, което ще го освободи от натрупаните от непознатия му до момента родител сметки, не е приемливо за Антон?
Пред БНР адвокат Александър Пелев коментира, че досега не е попадал на такъв случай с наследяване на задължения във връзка с комунални разходи и ползване на общинско жилище.
„Проблемът идва от наредбата на Столична община, която е като цяло еднотипна с тези в други общини, по отношение на настаняване в общински жилища. Проблемът идва от това, че съгласно с изискванията на общината едно от задълженията на наемател на общинско жилище е освен да заплаща сравнително поносим наем, но и заплащане на услуги във вид на водоснабдяване, отопление, електроенергия. Едно от основанията за прекратяване на ползването на общинско жилище на тези преференциално условия е именно неплащането на комуналните разходи. И аз се учудвам как толкова време, да се натрупат такива чудовищни сметки“, каза адвокат Пелев в предаването „Преди всички“.
Репортажа на Таня Милушева и интервю на Силвия Великова с Александър Пелев можете да чуете в звуковия файл.