Eмисия новини
от часа
Българско национално радио © 2020 Всички права са запазени

Shënojmë përvjetorin e betejave për çlirimin e Dobruxhës

Monumenti i Ivan Kolevit në Dobriç
Снимка: BGNES

Mbushen 104 vjet nga Epopeja e Dobriçit. Veprimet ushtarake gjatë vitit 1916 mbaruan me kthimin e Dobruxhës Jugore në kufijtë e Bullgarisë.

Kujtesa e të vrarëve për çlirimin e Dobruxhës u nderua me vënie kurorash para monumentit të gjeneralit Ivan Kolev në Dobriç, i cili është i njohur si Shpëtimtari i Dobriçit, dhe para Memorialit të Divizionit të Gjashtë të Bdinit afër fshatit Kozllodujci.
Новините на БНР - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
Още от