Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НС прие окончателно задължителна предучилищна подготовка за 4-годишните

| обновено на 09.09.20 в 13:30
Снимка: Ани Петрова

Четиригодишните деца ще подлежат на задължителна предучилищна подготовка. Това прие окончателно Народното събрание с промени в Закона за училищното и предучилищно образование.

Предучилищното образование за децата на 4-годишна възраст ще стане задължително най-късно до 2023 година. Според законовите промени, ако в дадено населено място са осигурени условия за осъществяване на обучението, което значи достатъчно места в детските градини за четиригодишните, то може да стартира и по рано. Според образователното министерство, задължителната детска градина ще помогне за преодоляване на обучителните затруднения чрез ранно интегриране на потребностите, ще предотврати натрупването на дефицити, а впоследствие и отпадането им от образователната система.

От БСП са скептични, че това ще се случи. Според левицата образователната ни система все още не е готова да отговори на това предизвикателство. Депутатът Ирена Анастасова заяви:

„Ние не сме против пълното обхващане на децата. И ние основателно считаме, че няма как да въвеждаме задължителност и да казваме, че до 2023 година ще създадем условия“.

Депутатът от „Обединени патриоти“ Милен Михов заяви, че задължителната детска градина за 4-годишните деца ще бъде важен социален инструмент, „който трябва да осигури спокойствие на българските семейства така, че те да могат да правят това, което се нарича семейно планиране“.

Министърът на образованието Красимир Вълчев заяви, че предучилищната възраст е ключова за детското развитие и въвеждането на задължителното образование на 4-годишна възраст е необходимост. Той коментира, че задължителният характер ще има положителен ефект.

„Тя е ключова. Да пресечем възпроизводството на неграмотността от поклонения на поколения, всички държави вървят в тази посока. За България тя е още по-важна предвид големият процент деца от семейства, в които липсва отношение към образованието, чийто майчин език не е български и за които ранното включване в детска градина е критично важно за тяхното по-нататъшно обхващане“.

До 20% от часовете в иновативните училища да се провеждат в електронна среда, приеха депутатите с окончателните промени в Закона за  предучилищното и училищното образование. Дистанционното обучение

може да се използва при грипни епидемии или други непредвидени обстоятелства. 

Красимир Вълчев разясни:

„Говорим за четири часа от едната страна и за половин час от другата, само за да компенсираме пропуските и то половин час ефективно педагогическо взаимодействие, а не безразборно гледане на телевизор или на друго електронно устройство“.

Финансова компенсация ще се изплаща на родителите и за децата, които не са приети в детска градина, приеха депутатите. Предложението  е на управляващите и ще осигури равни възможности за образование и за децата в малките общини. 

До месец ще бъде изработена и наредба след разговори между социалните партньори, поясни депутатът Миглена Дамянова.

Не бе прието предложението на ДПС за изцяло безплатни детски ясли и градини.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени