Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бюджет 2021 на общественото осигуряване на дневен ред в Надзорния съвет на НОИ

| обновено на 20.10.20 в 10:01
Снимка: Ани Петрова

Надзорният съвет на Националния осигурителен институт ще обсъди проектобюджета на Държавното обществено осигуряване за 2021 година.

Той предвижда всички пенсии, отпуснати до 31 декември 2020-а да се осъвременят от 1 юли догодина с 5 процента.

През първите три месеца на 2021 година ще продължи изплащането на добавка от 50 лева към всички пенсии.

Проектобюджетът на ДОО предвижда от 1 януари догодина минималната пенсия да стане 300 вместо сегашните 250 лева, а максималната да достигне 1440 при 1200 лева сега.

Увеличава се минималният дневен размер на обезщетението за безработица на 12 лева, както и минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се - от 610 на 650 лв.

Запазва се максималният осигурителен доход за всички осигурени над 3 000 лева, както и минималният осигурителен доход за регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители остава 420 лева.

Предвижда се средната пенсия догодина да достигне малко под 489 лева при очаквани 412 лв. за 2020 година.

Планираните разходи за пенсии за 2021 г. са малко над 12,34 милиарда лева, което е малко над 10% от прогнозния брутен вътрешен продукт.

Сумата е с 1,7 милиарда лева повече в сравнение с тази година.

Според Димитър Бранков, заместник-председател на Българската стопанска камара и член на Надзорния съвет на НОИ, ръстът е значителен и поставя под риск дългосрочната фискална стабилност на страната. 

"Тези разходи, освен 2021 година ще трябва да се покриват и 2022 година, и ако имаме някакви буфери от гледна точка на мерките и дерогацията на бюджетния дефицит. Знаете, че се позволява трипроцентното превишение за тази година да се случи. Освен това имаме разходи, които ще харчим за сметка на оперативните програми за недоговорени средства, но едва ли ще бъдем в такава ситуация в 2022-2021 година края. Така че, тук стои въпросът и за това колко дълго ще пребиваваме в механизма на обменните курсове ERM II, а това зависи именно от една благоразумна фискална политика".  
 

Първоначално се обмисляше вариант за диференцирано повишение на пенсиите, а именно - с 10 процента на тези от 300 лева до прага на бедност от 369 лева , а останалите  - с пет на сто по швейцарското правило.

Предстои тепърва да се уреди нормативно намерението на управляващите, което беше лансирано преди няколко дни от социалния министър Деница Сачева, за раздаване на ваучери за храна на най-бедните пенсионери.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна