Eмисия новини
от 20.00 часа
Българско национално радио © 2021 Всички права са запазени

Për shkak të pandemisë ulin kapacitetin e lokaleve deri në 50 për qind

Kostadin Angellov
Снимка: BGNES

Nga mesnata e 23 tetorit frekuentimi i diskotekave, lokaleve të natës dhe të argëtimit në të hapur dhe në të mbyllur lejohet nëse çdo njërii i sigurohen 2 metra katror nga sipërfaqja e përgjithshme tregtare. Këtë masë e shpalli ministri i shëndetësisë Kostadin Angellov pas një takimi me Asociacionin e Lokaleve, transmetoi BGNES.

Zvogëlojmë kapacitetin e lokaleve përgjysmë. Kështu do të ketë distancë të mjaftueshme midis njerëzve, kështu që të ndalojmë përhapjen e virusit, theksoi Angellov. Nga Asociacioni i Lokaleve theksuan, se masa është e mirë, sepse pronarët nuk do të përballojnë një mbyllje tjetër të lokaleve.


Новините на БНР - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.