Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Байдън, ЕС, Русия, Китай - очаквания и изчаквания

Повечето от съюзниците на Съединените щати в Европа, Близкия изток и Азия поздравиха Джо Байдън с победата му на президентските избори миналата седмица. Знаково обаче Китай и Русия се въздържат.

Властите в Пекин обявиха, че са наясно с обявената от Байдън победа още в събота. Но дадоха да се разбере, че ще изчакат всички законови процедури в Съединените щати. Агенция Ройтерс отбелязва, че през 2016 година китайският президент Си Цзинпин поздрави Тръмп за победата му още в деня след изборите тогава.

От Кремъл заявиха, че руският президент Владимир Путин ще изчака официалните резултати и отбелязаха, че имат предвид заявените намерения на Доналд Тръмп да води дела за нарушения в изборния процес в отделни щати.

В Европейския съюз реакциите в повечето случаи са диаметрално противоположни на китайската и руската.

Канцлерът Ангела Меркел поздрави сърдечно Байдън за избирането му и подчерта дългогодишния му опит във външната политика и тесните двустранни отношения между Германия и Съединените щати:

„Съединените щати и Германия, като част от Европейския съюз, трябва да работят рамо до рамо за преодоляването на големите предизвикателства на нашето време  - пандемията Сovid-19, глобалното затопляне и климатичните промени“.

Меркел все пак подчерта, че Европа трябва да положи повече усилия за собствената си сигурност. А външният министър на Германия Хайко Маас изрази готовността на Берлин да преговаря с Вашингтон Европа да поеме по-голяма отговорност в областите на сътрудничество, в които Съединените щати не биха искали вече да са толкова ангажирани като в миналото.

От Европейската комисия оставиха коментара си за бъдещото сътрудничество със Съединените щати за времето след встъпването в длъжност на Джо Байдън през януари идната година.

Междувременно, без да чака евентуални промени в американската политика по въпроса, Еврокомисията обяви, че ще бъдат наложени мита върху американски стоки за 4 милиарда долара заради държавни субсидии за "Боинг".

Това е отговор на налагането на американски мита за европейски стоки за 7,5 милиарда долара заради субсидиране на "Еърбъс".

Днес и българският президент Румен Радев поздрави Джо Байдън и Камала Харис от профила си в Туитър.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени