Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Моделът на управление на ГЕРБ минава през идеята за оцеляване

Калоян Методиев: Отлагането на датата на изборите е авантюризъм и ще има висока цена

Имаме проблем със спазването на досегашните мерки, а не толкова с въвеждането на нови

Калоян Методиев
Снимка: Стопкадър, bTV

"Моделът на управление на правителството минава през идеята за оцеляване". Това каза пред БНР политологът Калоян Методиев, директор на Институт "Рего", бивш началник на кабинета на президента Румен Радев, в коментар на действията на властта за управление на кризата с Covid-19. Според него се търси начин за оцеляване, а не начин за решаване на кризата дългосрочно.

"Отлагането на датата на изборите е политически авантюризъм и това ще има висока цена. Въобще не трябва да помислят за подобен сценарий", предупреди Методиев и напомни, че ваксините срещу коронавируса са "все по-близо".

Анализаторът цитира изследване на Институт "Рего", според данните от което има нагласа за повишаване на избирателната активност, сравнено с предходни избори.

"Отчетохме нива на омраза към Бойко Борисов, които са чудовищни", обобщи Калоян Методиев. 

По думите му присъствието на президентската институция се изчерпва с едно критично говорене към правителството. Политологът подчерта, че няма време за нов политически проект

"Освен това трябва и капацитет", уточни той и добави, че се вижда "взаимно намигване" между президента и определени партии от протестите. 

И Радев, и Борисов не отчетоха политическите реалности, заяви политологът във връзка с проектите им за промени в Конституцията:

"Единият искаше да прави конституционни промени, без да има политическите инструменти за това, а единствено с идеята да се хареса на някаква част от населението. Другият предложи конституционни промени с идеята да спечели няколко месеца. Спечели ги! Резултатът е нула. Пародия!". 

В коментар на Covid обстановката в страната и по света, политологът каза, че коронавирусът е световен феномен и отричането му е абсурдно.

"По начинът, по който беше направен в България, това е глупав локдаун, защото няма да доведе до съществено подобряване на ситуацията. Закъсняха с училищата - те трябваше да бъдат затворени първи", категорично коментира Методиев.

Според него контролът на прилагането на мерките е под всякаква критика:

"Имаме проблем със спазването на досегашните мерки, а не толкова с въвеждането на нови. Нямаше смисъл да се затварят кафенетата и заведенията. Можеше да работят и хората да да се хранят там, но при спазване на мерките".

Той определи помощта от държавата за губещите заради мерките бизнеси като пропагандна:

"Държавата в момента не помага, важното е да не пречи. Има форма на самоорганизация, която е въпреки държавата".

Интервюто на Силвия Великова с Калоян Методиев в "Политически НЕкоректно" можете да чуете от звуковия файл. 

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени