"Румен Радев, освен че ще е кандидат за втори президентски мандат, вероятно ще се опита да се възползва от парламентарните избори като заявка за кандидатурата му и като заявка, че е единствената опозиция на ГЕРБ". Това коментира пред БНР политологът Христо Панчугов, преподавател в НБУ. Според него е било очаквано ветото на президента върху промени в Наказателно-процесуалния кодекс, които въвеждат фигурата на специален прокурор с правомощия да разследва обвинител номер едно или негови заместници, защото вече сме в предизборна кампания:
"Този му инструмент (ветото - б.р.) дава възможност отново да се позиционира срещу заявките на това управление и да поддържа образа, който се опита да създаде около протестите през лятото".
Според политологът проф. Тодор Танев, бивш министър на образованието, не е имало как Радев "да изпусне възможността да даде това вето в този предизборен вече момент". Той определи действието на президента като "традиция за неговите реакции".
В предаването "Нещо повече" политолозите коментираха обявената днес предизборно обединение на "Воля" и НФСБ, като Панчугов нарече това "коалиция на отчаянието":
"Две маргинални партии, които поотделно нямат шансове да влязат в парламента, ще се опитат да съберат математически подкрепата си. Това никога не е сработило в българските избори и сега не очаквам това да предизвика вдъхновение в подкрепата за тази коалиция".
Проф. Танев смята, че този съюз не е изненадващ:
"При тези формации, които са на ръба на влизане в Народното събрание, е особено силен апетитът да бъдат избрани".
Той определи като суматоха това, което предстои да се случи до изборите на 4 април:
"Не става дума за идеи как да се излезе от модела ГЕРБ, а за начина как да стане - това е всички против ГЕРБ".
Според него управляващите, след 10 години управление, много добре владеят технологиите, за да не разрешат да се получи общо обединение срещу тях.
Панчугов прогнозира скандалите в предизборната кампания да отблъскват избирателите:
"Този път ще е различно, защото недоверието няма да е към избирателният процес, колкото към мерките, които ще бъдат взети, за да се запази здравето на гражданите".
Според него плаващата подкрепа за партиите ще бъде отблъсната и избирателите ще бъдат свити до твърдите ядра, което ще окаже най-пагубно въздействие върху представителството в следващия парламент.
Христо Панчугов коментира повтаряното многократно в публичното пространство мнение, че изборите ще бъдат манипулирани и откраднати и определи това като много вредно:
"Това е доста съмнително като възможност. А и като история, досега нямаме тежки свидетелства за манипулиран до такава степен вот в България".
Като бивш министър на образованието проф. Танев беше категоричен, че когато става дума за противоепидемичните мерки, засягащи здравето на децата, Министерството на образованието трябва да се съобрази със здравното министерство - то определя дали да се ходи на училище.
Според него най-добрият вариант е възможно най-дългият престой на учениците в училищна среда и определи ротационния принцип на присъствено и дистанционно обучение като добро решение.
Интервютата на Георги Марков с Христо Панчугов и с проф. Тодор Танев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковите файлове.