Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мохамед Халаф: Посещението в Ирак на папа Франциск е и религиозно, и политическо

Мохамед Халаф
Снимка: Ани Петрова

"Посещението в Ирак на папа Франциск е и религиозно, и политическо". Това коментира журналистът Мохамед Халаф във връзка с първото посещение в Ирак на главата на Римокатолическата църква.

Той обясни, че по време на окупацията на "Ислямска държава" на град Мусул, християните там са били отчаяни, защото Ватиканът закъсня да ги спаси:

"В рамките на различните периоди след войната в Ирак през 2003 г. досега, християните в Ирак бяха подложени на различни издевателства не само от "Ислямска държава", но и от различни институции и от обществото. Както и от проирански милиции и въоръжени групи, които изземат ролята на "Ислямска държава" в тези градове".

Журналистът подчерта, че не случайно папата е посетил град Наджаф и се е срещнал с аятолах Али ас Систани:

"Тези, които управляват Ирак в момента и имат голяма политическа роля, са шиитските политически ислямски организации. Различни милиции, свързани с тези представени във властта партии, тормозят и тероризират християните. Папата помоли Систани за защита на християните в Ирак".

Мохамед Халаф акцентира, че по време на папската визита, иранският президент Хасан Рохани се е обадил на иракския премиер Мустафа ал Казими в знак на недоволство от това посещение.

Експертът обясни, че има две школи в шиитската доктрина. Първата - на Систани и шиитската институция в Наджаф, е против политическата роля на религиозния водач. Втората школа е иранската на аятолах Хомейни и шиитската школа в град Кум, подчертава ролята на религиозния водач в държавата и в политиката. 

"Иран вижда, че папата и Ватиканът дават по-голямо значение на шиитската институция в Наджаф". 

Според журналиста християните в Ирак са усетили силата на подкрепата на папа Франциск:

"Думите му им вдъхнаха доверие и надежда, че политическата власт, но и религиозните институции в Ирак ще им обръщат внимание. Защото в момента те са подложени на насилие от проиранските милиции, които се опитват да ги накарат да напуснат страната и да конфискуват имуществото им. След 2003 година много от църквите не работят".

В заключение Халаф посочи, че иракските християни са били 1,5 милиона души, а сега са между 300 000 и 500 000, според официалната статистика. 

"Посещението беше замислено като защита на тези, които са там, но и призив, напусналите Ирак християни да се върнат и да запазят ролята си в новата иракска демократична държава", обобщи той.

Интервюто на Георги Марков с Мохамед Халаф в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл. 

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна