До 13 май тази година беше отсрочката за туроператорите по Закона за извънредното положение, да заплатят на хората, които не са си получили парите за неосъществени пътувания. Това поясни пред БНР Богомил Николов от "Асоциация активни потребители".
"Ние искаме да обърнем внимание на темата, че държавата отпусна на туроператорите 49 млн. лв., но по техни данни задълженията към потребителите им са около 150 млн. лв., тоест те могат да покрият само една трета от задълженията си към хората. И за нас въпросът остава нерешен. Потребителите трябва да знаят, че те имат пълното право да си поискат парите от съответния туроператор. Има различни хипотези - ако се заведат дела, връщането на парите ще се забави с години, ако пък фалират туроператорите, това пак не е добре пак за решаване на проблема", подчерта Богомил Николов.
По думите му сякаш обществото става все по-поляризирано по опазването на околната среда - едните бързат да е чисто, но има други, които мърсят и то сякаш нарочно.
"Всъщност ние трябва да уважаваме и да поощряваме хората, които се грижат общото пространство да е чисто, да да караме другите да се срамуват от това, че мърсят... И затова аз не мога похваля гражданите. Иначе аз вярвам повече в убеждението, а не толкова в глобите и санкциите за замърсяването на околната среда".
"Ние открихме сухо мляко в прясното мляко, което е неприемлива практика. Според наше проучване от 17 тествани млека в 14 има сухо мляко. Няма засега данни колко може да се постави в млякото и затова искаме да се постави дебат по темата. Надявам се да се въведе норма и метод и за изпитване, и да има официален контрол", допълни още Богомил Николов.
Още по темата в звуковия файл.