Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ПСС може да търси съдействие за локализация на телефон директно от съда

Снимка: БГНЕС

„Необходимо е да се премине през получаване на разрешение от съдия, преди да се пристъпи към предаването на информация за мобилен телефон от страна на оператор към Планинската спасителна служба или към Пожарната безопасност“. Това поясни пред БНР Деница Кожухарова, ръководител на отдел „Права на човека“ във фондация „Право и интернет“ във връзка с възможността за бързо локализиране на мобилен телефон в критични ситуации. Поводът е поредният случай на изчезнал сноубордист в планината и полученото чак след два дни разрешение за локализация на мобилния му телефон

Кожухарова посочи, че това може да изглежда като забавяне, пречка или затруднение, но ако няма подобен контрол върху достъпа на тази информация, до нея може да достигнат недобросъвестни лица

„С оглед защита на безопасността на лицата е въведена тази Наредба. Аз разбирам ПСС, но пък си представете, че някой се опитва злонамерено да получи тази информация. Има и още една възможност, самата ПСС да се обърне директно към Районния съд, без да се минава през Пожарната безопасност, така че едната стъпка да бъде спестена и да се ускори процесът. Тогава за мобилния оператор е предвидено до 2 часа да предоставят информацията за това къде се намира телефонът, което е много кратък срок. 

От февруари 2022 година всички мобилни телефони на територията на Европейския съюз ще трябва да могат да предават много по-точни координати за местоположението на потребителите, не само по отношение на клетката, а и по отношение кои са географските координати, на които се намира лицето, така че по-бързо да се намери и да се спаси човек“, каза още Кожухарова в предаването „Преди всички“.

Тя посочи, че в края на миналия месец са приети промените в Закона за електронните съобщения, които са във връзка с транспонирането на Кодекса за електронните комуникации на Европейската комисия. В тази връзка допълнително са прецизирани разпоредбите, които касаят каква информация следва да се предава на дежурните екипи на 112 и от кого. В тази посока има развитие на законодателната уредба. 

„Редът за достъп до местоположението, каквато касае ПСС, е също по повод директива на ЕС. Работи се повече от четири години за нейното подобряване и по изцяло нов текст, който касае как публичните органи да имат достъп до информацията за данните от електронните комуникации“.

Интервюто с Деница Кожухарова можете да чуете в звуковия файл. 

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна