„Наблюдава се влошаване на работата на Народното събрание. В парламента има център за изследване на законодателната дейност и показателите са лоши. Последното им изследване, което е обобщаващо, сочи разпределянето в проценти на законодателните инициативи. То е 38% за правителството и 61% за народните представители. Обичайно е парламентът да бъде захранван със законопроекти, направени от правителството“.
Това каза пред БНР проф. Екатерина Михайлова, юрист, бивш зам.-председател на парламента, в коментар за работата на 44-тото Народно събрание. И посочи още примери за влошаване на качеството на законодателния процес. Тя поясни, че в разпоредбите за правене на законите има дисхармоничност.
„Ако следващият парламент иска да направи усилие за подобряване на качеството на законопроектите, ще трябва политическа воля“.
В предаването „Неделя 150“ проф. Михайлова допълни:
„При парламентарното управление имаме изискване за синхрон между парламентарното мнозинство и правителството. Критиката към парламента беше, че не си вършеше основна задача - търсене на политически контрол от страна на парламента към правителството. Блиц контролът беше премахнат. Голямата критика е, че министър-председателят не е ходил в парламента. Отговарял е само на пет въпроса за четири години. Това ме притеснява - липсата на диалог“.
Тя определи като бутафорни опитите за написване на нова конституция.
Проф. Екатерина Михайлова изрази надежда за съставяне на легитимно 45-о Народно събрание.
„Страната не се нуждае от хаос. Нестабилността създава проблеми“.
Интервюто с проф. Екатерина Михайлова можете да чуете в звуковия файл.