Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христо Грозев: Политическите последствия от руско-чешкия скандал са непредсказуеми

Посолството на Чехия в Москва
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Политическите последствия от руско-чешкия скандал с взривените боеприпаси и изгонените дипломати ще бъдат непредсказуеми и безпрецедентни. Така смята журналистът Христо Грозев от разследващия сайт Belingcat. Пред БНР той прогнозира, че „скандалът ще се развива в близките часове“.

В контекста на случващото се в продължение на няколко месеца през 2014 г. и 2015 г. в Чехия и България виждаме една и съща група, доказано от ГРУ, която се занимава с диверсии в чужбина, поясни Грозев.

„Това, което виждаме, са два взрива в два склада в Чехия, също така виждаме два взрива в България и същите тези хора, членове на същия този отдел на ГРУ – 29055, това е неговото кодово име, присъстват както в Чехия, така и в България. 8 души от този отдел пристигат в България от декември до май, в групички по двама-трима души, включително дни преди взривовете в Сопот. Много трудно е да не се види тази червена нишка, която минава – между тази група на ГРУ и тези взривове.“

Служители на посолството на Руската федерация напускат Чешката република.

Поне двама души от тази група на ГРУ са получили най-висшата награда от президента на Русия – „Герои на Русия“, именно във връзка с тази серия от операции, сочи разследването на Belingcat. По думите на Грозев това означава, че тази дейност е била изключително важна за Русия в този момент.

„Все пак най-лесно е да го свържем именно с войната в Украйна, която започна след анексията на Крим от Русия. Най-очевидното обяснение е попадане на г-н Гебрев по някакъв начин в прицела на Русия или защото е изнасял, или защото те са смятали, че той би могъл да бъде ключов играч в помагане на геополитическия противник на Русия в този момент – Украйна.“

Чешките дипломати и техните семейства се завръщат в Прага, след като Русия предприе дипломатически стъпки за отстраняването им.

Гебрев твърди, че неговият износ е бил незначителен като количество, но Чехия твърди, че имат доказателства за обратното, изтъкна журналистът.

„Не е необходимо да търсим голямо количество. В този момент на войната – 2014 година, на Украйна й трябват определени муниции, които никой не й продава – те са от определен тип, особено противотанкови мини, които са съвместими с тяхното оръжие съветско производство. Тук не е необходимо да е имало големи количества продажби, за да има ключов ефект в баланса на войната в онзи период“, подчерта Христо Грозев.

„ЕМКО в България да си свърши своята работа – да разследва сериозно това, което се е случило на българска територия, а именно опита за убийство на трима души, български граждани, през 2015 година“, отбеляза още Грозев.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

Снимки: ЕПА/БГНЕС

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна