Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как служители се наказват за публикации в социалните медии от работодателите

Необходимо е обучение за хигиената на общуване в интернет от самата фирма

Снимка: БГНЕС

Как постове в социалните мрежи могат да ни оставят без работа или най-малкото да ни навлекат глоби от работодателя и предупреждения да се въздържаме от изразяването на личното ни мнение:

„Увеличават се сигналите за санкции при споделяне на лично мнение във Фейсбук  - това показва нашето проучване на КНСБ“, каза пред БНР д-р Тодор Капитанов, национален секретар на синдиката.
pixabay
„Това не е нещо ново – за връзката между публикации в социалните медии и реакция работодателите, но в последно време зачестиха сигналите за такива случаи, особено, ако публикацията е свързана с фирмата, и независимо, че това не е уредено в законодателството, работещите търпят професионални санкции заради личното им действие в социалните мрежи, каза още Капитановв "Хоризонт до обед":

„Специално за подкрепа на дадена политическа партия нямаме сигнали за наказан служител, но имаме случай на уволнен служител, който писал, че дадената институция не си върши работата, разбира се, като повод за уволнението е използван друг повод. Затова е много важно служителите да бъдат обучавани от самата фирма за хигиената на общуване в онлайн пространството, защото и там си има правила. Това се прави на Запад в големите фирми. Това е грижа и за фирмата, и за самия служител, защото  все още не е уредено в законодателството", поясни още Капитанов.

"Трябва точно да се поясни кое не бива да се коментира за фирмата в социалните медии", каза още той.

„От друга страна хората си търсят основно работа през социалните медии. Тези платформи се ползват и от работодатели, и от служители. Има някои финансови институти, в които има забрана в работно време да се ползват социалните медии, но не като ограничаване на личното пространство, а като защита на IT системите от заразяване с вируси и заради сигурността“, коментира в "Хоризонт до обед" Георги Първанов, председател на Българската асоциация за управление на хора.

"Има проверки на служителите през социалните медии, това се прави в цял свят, но то не е ограничаване или санкциониране, а се търсят притеснителни неща за работата му – дали пие или нещо друго.

Ние като Асоциация ще настояваме в бъдеще за дигитализация на трудовите книжки, второто нещо е да се разширят възможностите за временна или гъвкава заетост, и третото нещо е - как се регулира работата дистанционно, не визирам само работа от вкъщи", посочи още Първанов.

Още по темата слушайте в звуковите файлове.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна