Eмисия новини
от 12.00 часа
Българско национално радио © 2021 Всички права са запазени

Nuk ka ndryshim në pozitën bullgare ndaj Maqedonisë së Veriut

Снимка: arkiv

Kërkesat për organizimin e një konference ndërqeveritare me Republikën e Maqedonisë së Veriut nuk u përmbushën, njoftoi Ministria e Jashtme Bullgare. Qeveria miratoi pozitën e Bullgarisë për takimin e Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme, i cili do të mbahet më 22 qershor në Luksemburg.

Pozicioni bullgar mbetet i pandryshuar. Kuadri negociues duhet të përmbajë garancitë e nevojshme për zbatimin e Marrëveshjes së Miqësisë dhe Fqinjësisë së Mirë nga viti 2017, të cilat aktualisht nuk janë në dispozicion. Në të njëjtën kohë, Bullgaria mbetet e hapur për dialog dhe po ndërmerr hapa për të konsoliduar  besimin dhe për t’u kthyer në një dialog pragmatik dhe konstruktiv, theksojnë nga Ministria e Jashtme.


Новините на БНР - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.