Книгата "Свобода въпреки всичко" на Боян Манчев представлява най-разгърнатият досега израз на български език на проекта на автора за модална онтология на съществуването, развиван по протежение на последните две десетилетия.
"Моята философска утопия е, че свободата е начало на условие на съществуването изобщо. Нещо подобно твърди и Кант, но има един основен парадокс - свободата е едновременно условие и крайна цел, за да бъде крайна цел тя очевидно трябва да преодолее нещо. Всяка човешко същество се сблъсква с някакви препятствия, затруднения принуда, необходимост, която му пречи да осъществи това, което ние наричаме свобода. Свободата е идея за едно съществуване, което е съобразно един идеал. Свободата вероятно никога не може да бъде реална, емпирична свобода, но тя е условие, според което ние определяме нашите действия", каза за БНР доц. Боян Манчев.
В предаването "Хоризонт до обед" той коментира, че идеята на Кант за свободата е свързана с идеята за морал.
"Това е идеята за практическа свобода, в рамките, на която Кант формулира прочутата си идея за категорическия императив. Според Кант свободата сама по себе си е празна, несъстоятелна, ако тя не произведе, това, което той нарича морален закон. Този морален закон има формата на императив, на необходимо изискване, което гласи - действай така, че всяка твоя постъпка да стане универсален закон".
Доцент Боян Красимиров Манчев е български философ, изкуствовед, културен теоретик. Директор на програма и вицепрезидент на Международния философски колеж, Париж, преподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Нов български университет и Берлинския университет за изкуства.
Повече можете да чуете в звуковия файл.