Eмисия новини
от 08.00 часа
Българско национално радио © 2022 Всички права са запазени

Ministri Kirill Petkov: Autoritetet kanadeze më informuan se nuk jam shtetas i tyre

Ministri Kirill Petkov
Снимка: BGNES

Ministri në detyrë i Ekonomisë Kirill Petkov njoftoi se të premten e kaluar ka marrë konfirmim se ai nuk është më shtetas kanadez.

"Autoritetet kanadeze më kanë informuar se dokumentet që vërtetojnë këtë fakt janë dërguar në ambasadën kanadeze në Rumani, ku mund t'i marr", tha ai. Sipas tij, kjo u jep fund spekulimeve për nënshtetësinë e tij të dyfishtë. Ministri thekson se Bullgaria është atdheu i tij dhe do të vazhdojë të mbrojë interesat e të gjithë qytetarëve të ndershëm bullgarë. Kirill Petkov dërgoi në media një kopje të deklaratës, ku shprehet dëshira e tij për të hequr dorë nga shtetësia kanadeze, e paraqitur më 21 prill 2021.
Новините на БНР - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.