Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

GERB po sulmon legjitimitetin e kabinetit të përkohshëm në Gjykatën Kushtetuese

| rinovuar më 21-08-16 3.48.MD
Daniell Mitov
Foto: BGNES

Gjykata Kushtetuese ka ngritur një padi në lidhje me emërimin e Kiril Petkovit si ministër i përkohshëm i Ekonomisë me kërkesë të 55 deputetëve, njoftoi institucioni. Më herët sot Grupi parlamentar GERB-SDS paraqiti një kërkesë në Gjykatën Kushtetuese për të vendosur antikushtetutshmëri të pjesshme në emërimin e qeverisë së përkohshme. Motivi është shtetësia e dyfishtë e Ministrit të Ekonomisë Kirill Petkov, shpjegoi Daniell Mitov, zëvendës kryetar i GERB. “Pyetja është nëse kjo shtetësi është e vlefshme në kohën e emërimit të tij. Sepse nëse ai ka pasur shtetësi të dyfishtë, do të thotë që Kushtetuta është shkelur”, shtoi ai. GERB-SDS këmbëngul për largimin e menjëhershëm të KirilL Petkov nga kabineti. Ministri, nga ana e tij, tashmë shpjegoi se ai ka paraqitur një dokument për të hequr dorë nga shtetësia kanadeze para se të marrë detyrën, por nuk e di nëse procedura ka përfunduar.


Më shumë nga rubrika

Angell Dimitrov

Dialogu për historinë mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut sërish dështoi

Takimi i 15 -të i Komisionit të Përbashkët të Ekspertëve për Çështjet Historike dhe Arsimore të Bullgarisë dhe Maqedonisë Veriore përfundoi pa rezultate. Këtë e ka bërë të ditur bashkëkryetari i saj nga pala bullgare Angell Dimitrov. “Kolegët..

botuar më 21-10-22 8.35.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Një front i ftohtë do të kalojë në vend të shtunën. Nga veriperëndimi vranësia do të shtohet. Pasdite do të ketë reshje shiu në zonat perëndimore. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 16 deri në 21 gradë, në Sofje deri në 17 gradë. Deri në..

botuar më 21-10-22 8.00.MD
Rumen Radev dhe Angela Merkel

Bullgaria kërkoi një plan operativ në rast presioni në kufijtë e jashtëm të BE-së

Në Bruksel, Presidenti Rumen Radev, i cili po merr pjesë në një takim dy ditor të Këshillit Evropian, diskutoi me kancelaren gjermane Angela Merkel veton bullgare mbi anëtarësimin në BE të Maqedonisë Veriore. Sipas tij, Merkel ka pranuar si kauzë..

rinovuar më 21-10-22 7.59.MD