Eмисия новини
от 10.00 часа

Bullgaria dhe Rumania do të ndërtojnë një urë të tretë mbi lumin Danub

Bullgaria dhe Rumania ranë dakord për një urë të tretë mbi lumin Danub. Objekti infrastrukturor do të ndërtohet në afërsi të Ruses - Giurgiu. Për këtë do të nënshkruhet një marrëveshje mes dy vendeve, për të cilën u dakordësuan zëvendëskryeministrat e të..

26.09.22 19:21 |

“Vrapimi i Shpirtit të Lirë” lidh qytetet Ruse dhe Gjurgevo

Edicioni i radhës i Vrapimit Ndërkombëtar Rrugor “Vrapimi i Shpirtit të LirëGjurgevo – Ruse” mbahet më 25 shtator. Starti i vrapimit do të jetë në qendër të qytetit Gjurgevo, Rumani, ndërsa finali - në qytetin Ruse të Bullgarisë, njoftoi Bashkia e..

24.09.22 10:15 |

Bullgaria bëhet selia e agjencive ballkanike të lajmeve

Bullgaria bëhet selia e Asociacionit të Agjencive Ballkanike të Lajmeve - Evropa Juglindore. Sekretar i përgjithshëm i organizatës do të jetë Drejtori i Përgjithshëm i Agjencisë Telegrafike Bullgare Kirill Vëllçev. Këtë e pranuan përfaqësuesit e..

19.09.22 15:44 |

Pranimi i Bullgarisë në Shengen do të kontribuojë në konsolidimin e sigurisë në BE

Pranimi i Bullgarisë, si dhe i dy vendeve të tjera kandidate, Kroacisë dhe Rumanisë, do të japë një kontribut të rëndësishëm në konsolidimin e sigurisë në Bashkimin Evropian. Këtë e thekson Presidenti Rumen Radev në një letër drejtuar Kancelarit..

31.08.22 18:07 |

Drithërat e Ukrainës nuk do të shiten si drithëra bullgare

Nuk ka rrezik që drithi ukrainas të shitet si bullgar, sepse duhet të ketë një certifikatë prejardhjeje, tha për BNR Ministri i Bujqësisë Javor Geçev. Ai është kundër ndërhyrjes së shtetit në blerjen e prodhimit bujqësor, sepse çmimet janë..

11.08.22 12:12 |

National Geographic prezanton Bullgarinë në projektin e saj “Evropa nga lart”

Në projektin televiziv “Evropa nga lart” të National Geographic, i cili do të ketë premierën në shtator të vitit 2022, përfaqësohen gjashtë shtete, mes të cilëve edhe Bullgaria. Përveç vendit tonë, janë të përfaqësuar edhe Serbia, Rumania, Danimarka,..

09.08.22 06:05 |

Me pjesëmarrjen e Forcave Ajrore të 5 shteteve filloi stërvitja “Nepërka Trake”

Ekuipazhe të Forcave Ajrore Bullgare filluan trajnimin e përbashkët të fluturimit “Nepërka Trake – 2022”, në të cilin marrin pjesë edhe forca dhe mjete të forcave ajrore të Greqisë, Kanadasë, Rumanisë dhe SHBA-së në Evropë. Deri më 19 gusht do të..

08.08.22 19:26 |

Bullgaria renditet e 67-ta për nga fuqia ushtarake në botë

Bullgaria renditet e 67-ta për nga fuqia ushtarake në raportin vjetor “Global Firepower”, i cili vlerëson fuqinë ushtarake të 142 vendeve, duke filluar nga shumëllojshmëria e armëve dhe fuqia punëtore e disponueshme deri te vendndodhja gjeografike dhe..

08.08.22 15:28 |

Policët rumunë dhe bullgarë monitorojnë së bashku trafikun në rrugë

Inspektimet e përbashkëta nga ekipet bullgaro-rumune të punonjësve të policisë rrugore nisën më 1 gusht. Kontrolli është i përqendruar në zonat kufitare të Bullgarisë dhe Rumanisë, të për përcaktuara sipas pritshmërive për trafik intensiv nga..

02.08.22 16:02 |

SHBA-ja do të rrisin ndihmën ushtarake për Bullgarinë

SHBA-ja do të rrisin ndihmën ushtarake për vendet e rajonit të Detit të Zi, veçanërisht për Bullgarinë, Ukrainën, Rumaninë dhe Gjeorgjinë. NATO do të rrisë praninë e saj në rajon. SHBA do të mbështesin vendet e Detit të Zi për të parandaluar..

21.07.22 12:37 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера