Мая Манолова от гражданската платформа „Изправи се. БГ“ лансира в интервю за БНР идеята за предизборен съюз между коалицията „Изправи се БГ! Ние идваме“, обединение „Демократична България“ и проекта на Кирил Петков и Асен Василев.
Според нея едно такова обединение трябва да се стреми към управление на държавата.
„Отправям публично този призив към Христо Иванов и към Кирил Петков и Асен Василев за обединение на промяната, която да бъде първа политическа сила в следващия парламент, да има правителство на промяната“, каза Манолова в предаването „Политически НЕкоректно“ на програма „Хоризонт“.
"Време е да се преглътне егото и да се участва в следващите избори с перспектива за българските граждани", каза Манолова. Тя посочи, че е сигурна, че "Изправи се.БГ" ще прескочат парламентарната бариера.
Сред потенциалните си нови партньори Мая Манолова не посочи партия „Има такъв народ“, която до думите ѝ „има други планове“.
„Това може да изглеждат маловажни проблеми, но ние като гражданска платформа винаги сме се занимавали с проблемите на хората. Компенсираме това, което не можехме досега да направим.
Комисията за ревизия на управлението разглежда сигнали на граждани
"Комисията по ревизия е една от малкото временни комисии, които завършиха и с доклад работата си, с изводи и препоръки. Имаше разкрития по същество за огромни злоупотреби, като на първо място това беше в дружествата по енергетика заради скока на цените. Ние направихме нашите препоръки", каза още Манолова.
„Топлофикация София“ дължи на БЕХ близо 700 млн. лв.
Примерно „Топлофикация София“, освен проблемите, които дружеството създава на столичани, от 1 октомври ще работи незаконно. Това го извадихме ние и през Комисията по ревизия и през парламентарния контрол.
Също за проблемите с фирмата за изграждане на интерконектора с Гърция".
Манолова съобщи за 22,5 млн. щети от непотърсени неустойки при строежа на интерконектора с Гърция
"Има нужда от нови играчи на политическата сцена. Ние дали сме стари партии, все пак участвахме в два парламента. По-важно е тук кои от формациите на промяната наистина искат да демонтират мафиотския модел, кои искат съдебна реформа. Това се видя в 46-ото НС. Видя се кои не искат да има съдебна реформа. А там в спецпрокуратурата и спецсъда има звена за поръчки за репресивни действия – властта си има бухалка“, заяви Манолова пред БНР.
На въпрос, че освен хора около Божков, които са част от досъдебното производство, протестиращи не са подслушвани, Манолова заяви:
„Ние се запознахме с официални документи, в които се казва, че: „Сигналът, подаден от Мая Манолова, е основателен“. От Бюрото на контрол на СРС ни отговориха – Не сте подслушвани незаконно."
Всъщност Специализираната прокуратура е поискала подслушване по отношение на десетки протестиращи, че те са организирана престъпна група - 130 души, и целият офис на „Изправи се. БГ“ също е подслушван. За Бюрото е важно, че има искане на Специализираната прокуратура, има разрешение на специализирания съд и подслушването е законно. Но всъщност работата на Бюрото е да провери доколко основателно е това искане за подслушване“, заяви още Манолова.
На въпрос във връзка с това , че т. нар. комисия "Магнитски" единодушно реши да поиска от специалните служби да проверят дали депутати от 46-ото Народно събрание са били официално финансирани от някои от санкционираните по глобалния закон "Магнитски", или от свързани с тях лица и дали това е така, Манолова каза:
„Нямам представа защо кандидатът на ИТН за правосъден министър Иво Атанасов тиражира подобни небивалици. Аз не съм член на комисията "Магнитски". Това са абсурдни обвинения."
"Това партии на промяната ли са – ИТН – те казаха, че протестите били платени? Това ли е желание за промяна на модела?"
Спецслужбите ще проверят дали депутати са финансирани от санкционираните по "Магнитски"