Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво да ядем, за да няма в организма дефицит на желязо

Желязо има в говеждото месо и жълтъка
Снимка: Ани Петрова, БНР

Желязото е жизненоважен микроелемент за организма. Той е част от хемоглобина, който помага за доставянето на кислород до органите. Желязото също участва в обмяната на холестерола, стомашно-чревните процеси, регулира телесната температура и поддържа имунната система, припомня БГНЕС. Наличието на достатъчно желязо влияе върху състоянието на кожата, косата и ноктите.

Човешкото тяло не може да произвежда желязо самостоятелно, така че единственият източник е храната.

Дневният прием на желязо зависи от възрастта и пола на човека.
Децата трябва да консумират 8 до 10 милиграма на ден. Мъжете на възраст между 19 и 50 години се нуждаят от 8 милиграма дневно. Но жените изискват много повече - до 18 милиграма. Това се дължи на факта, че по време на менструация нивото на микроелементи в женското тяло пада и то трябва да се увеличи.

При недостиг на желязо мускулите и тъканите на тялото престават да функционират нормално, което може да доведе до анемия. Сред възможните причини се разграничават и: голяма загуба на кръв, лошо и нередовно хранене, нарушена абсорбция на желязо.

При анемия се нарушават функциите на сърдечно-съдовата система, имунната, храносмилателната и двигателната система.

За да избегнем последствията от анемията всеки ден трябва да консумираме храни, които съдържат желязо - животински протеини и храни на растителна основа.

Продуктите от животински протеини включват: черен дроб, бъбреци, мозък и сърце, говеждо месо, миди, стриди, пуешко месо, консервирана риба тон, яйца.

Най-много желязо се съдържа в тъмните меса (говеждото е номер едно). Освен това черният дроб съдържа много хранителни вещества с минимални калории. Месото от домашни птици съдържа протеини, селен и цинк, които спомагат за поддържане на мускулната маса.

Други храни с високо съдържание на желязо са морските дарове. При липса на прясна риба, тя може да се консумира в консервирана форма, но в този случай желязото ще бъде много по-малко.

Яйцата съдържат доста голямо количество желязо, което се намира в жълтъците.

Ценният елемент се съдържа още в семена, ядки, черен шоколад, броколи, спанак, нар, киноа, боб.

Какаовите зърна, също като бобовите растения, са богати на желязо.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна